Pałac w Wilanowie zwiedzanie królewskiej rezydencji

Trakt Królewski, ciągnący się od Zamku Królewskiego, obok Łazienek Królewskich aż po Wilanów, łączy trzy warszawskie rezydencje monarsze. Zapraszamy na spacer po najpiękniejszych zakątkach zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie.

Pałac w Wilanowie zwiedzanie królewskiej rezydencji
fot.

Trakt Królewski, ciągnący się od Zamku Królewskiego, obok Łazienek Królewskich aż po Wilanów, łączy trzy warszawskie rezydencje monarsze. Zapraszamy na spacer po najpiękniejszych zakątkach ostatniej z nich – zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie. Ogrodowe aleje i olśniewające wnętrza pamiętające Jana III i Marysieńkę zachwycą najbardziej wymagających turystów. Przed zwiedzaniem warto zapoznać się z naszym mini-przewodnikiem Pałac w Wilanowie zwiedzanie.

Barwne dzieje Wilanowa

Pracami nad rozbudową podmiejskiej rezydencji Sobieskich kierował w latach 1681-1696 architekt królewski Augustyn Locci. Stojący wcześniej w tym miejscu dwór był za skromny, aby odpowiadać potrzebom królewskiej pary i monarszego dworu. W czasach Sobieskich budowla nie miała jeszcze skrzydeł bocznych. Pojawiły się one dopiero w 1 poł. XVIII wieku na polecenie kolejnej właścicielki Wilanowa, Elżbiety Sieniawskiej (zakupiła cały kompleks od Konstantego, najmłodszego spośród skłóconego o spadek po rodzicach młodszego pokolenia rodziny królewskiej). Dzierżawcą pałacu był również sam król August II Mocny, a na przełomie XVIII i XIX wieku majątek przeszedł w ręce Stanisława Kostki Potockiego, który z dużym zaangażowaniem i pomysłowością zajął się upiększaniem wilanowskich ogrodów (stworzył między innymi rozległy, romantyczny park angielski) i powiększaniem kolekcji dzieł sztuki. Co więcej, wilanowskie zbiory wraz z częścią poświęconą pamiątkom po królu Janie zaczęto udostępniać publiczności.

Żaden z właścicieli Wilanowa nie zdecydował się na zmianę dekoracji rzeźbiarskich tworzących apoteozą rodu Sobieskich. Nic dziwnego, pamięć o tym, że rezydencja była niegdyś domem króla – zwycięzcy spod Wiednia była ważnym czynnikiem podnoszącym prestiż pałacu i jego aktualnych mieszkańców.

Pałac w Wilanowie zwiedzanie

Jakie atrakcje czekają turystów przybywających do Wilanowa dziś? Na początek uwaga praktyczna. Na zwiedzanie kompleksu dobrze jest przeznaczyć minimum 3,5 h. Warto przynajmniej godzinę poświęcić na spacer po ogrodach. Zwiedzanie wnętrz pałacu z pewnością zajmie Państwu ok. 2,5 h.

Zarówno wystrój jak i architektura królewskiej rezydencji zachwycają. Przy kreowaniu uroków Wilanowa pracowali wybitni artyści (m. in. Józef Belotti czy Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski). Przepiękne sztukaterie i malowidła można wciąż podziwiać w pełnej krasie. Wśród zgromadzonych w salach pałacu dzieł znajdują się prace takich znakomitości jak van Dyck czy Rubens. Klimat budują sprzęty z epoki – wspaniałe zabytki rzemiosła artystycznego.

Pałac powstał jako realizacja w bardzo popularnym w dobie baroku typie entre cour et jardin tzn. pałac z reprezentacyjnym dziedzińcem od frontu i ogrodami rozciągającymi się na tyłach. Dwupoziomowe ogrody Sobieskich nawiązywały do osiągnięć włoskiej sztuki projektowania krajobrazu. Dwa „piętra” ogrodów oddzielone są murem, który pomysłowo udekorowano posągami personifikacji 4 etapów miłości. Czy zgadlibyście Państwo na jakie okresy barokowi myśliciele i poeci, idąc tropem starożytnych, dzielili romantyczne uczucie do drugiej osoby? Były to Lęk, Pocałunek, Zobojętnienie i Zwada. Dziś w Wilanowie z każdym z nich można sobie zrobić zdjęcie. Nie lada gratka dla zakochanych, prawda?

W wilanowskich ogrodach znajduje się również budynek Oranżerii o formach architektonicznych nadanych mu w pierwszych latach XIX wieku, a więc za czasów Kostki-Potockiego. Oranżerie, jak sama nazwa wskazuje, służyły przechowywaniu południowych drzewek (np. pomarańczowych) w czasie mroźnej środkowoeuropejskiej zimy. Do niespodzianek, które na terenie parku wilanowskiego wzniósł Kostka-Potocki należy również piękna Chińska Altana – efekt panującej zarówno w epoce baroku, jak i w dobie romantyzmu fascynacji orientem.

Dookoła ogrodów wilanowskich (poza ogrodzoną strefą) rozciąga się niesamowity rezerwat Morysin (Stanisław nazwał go w ten sposób na cześć swego wnuczka, Maurycego). Spacerując po ścieżkach biegnących przez leśny gąszcz można natknąć się na relikty romantycznego parku – ruiny neogotyckich budowli – bramy i rotundy. Malowniczości dodają krajobrazowi rzeczka, Kanał Sobieskiego i Jezioro Wilanowskie. Na taką wycieczkę warto zaplanować dodatkowy czas.

Zwiedzanie Wilanowa z przewodnikiem

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie pełen jest pięknych miejsc, budowli, dzieł sztuki. Ma również długą i bogatą historię. Aby odkryć całe jego piękno i wszystkie niezwykłe sekrety, warto wybrać się do Wilanowa z profesjonalnym przewodnikiem. Jeśli chcieliby Państwo zwiedzić rezydencję króla Jana i jego uroczej małżonki, Marysieńki, zajrzyjcie koniecznie na http://warszawazwiedzanie.pl/park-i-palac-w-wilanowie/. Znajdziecie tam Państwo szczegółowy opis trasy, zdjęcia i znakomitych przewodników! Tą radą kończymy nasz krótki przewodnik Pałac w Wilanowie zwiedzanie.

Tagi: Pałac w Wilanowie

Data publikacji: 2016-07-05 | Liczba wyświetleń: 2080