Państwa skandynawskie - Szwecja

Stolicą Szwecji jest Sztokholm, nazywany Wenecją północy, położony na 14 wyspach połączonych ze sobą licznymi mostami.

Państwa skandynawskie - Szwecja
fot. pixabay.com

Szwecja jest krajem skandynawskim który leży między Norwegią od zachodu i w małym stopniu na północy oraz Finlandią, z którą graniczy od północy i od wschodu. Klimat tego kraju jest różny i na przykład na południu panują stosunkowo łagodne lata bo przeważnie temperatury maksymalne oscylują tam w granicach 25 stopni, natomiast zimą około 0 stopni. Północ natomiast ma o wiele bardzie surowy klimat gdyż latem temperatura maksymalna wynosi około 17 stopni w lato, a w zimę -14 więc lepiej jest zabrać tam cieplejsze ubrania nawet gdy jest się tam latem.

Sztokholm jest nazywany przez wielu ludzi Wenecją północy i w sumie mają rację bo miasto leży na 14 wyspach które połączone są ze sobą licznymi mostami. Duża część miasta to zieleń i woda. Sztokholm to miasto muzeów – znajdziemy ich tutaj aż 70. Wartym odwiedzenia jest Djurgarden gdzie tak jak sama nazwa wskazuje są tereny zielone i miejsce to odwiedza wielu mieszkańców stolicy w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza. Na wyspie znajduje się ZOO w którym można obejrzeć wiele gatunków zwierząt. W mieście znajdziemy muzeum – okręt Vasa jeden z najpotężniejszych galeonów XVII wieku który niestety nie został należycie obciążony i zatonął pod wpływem podmuchu wiatru. W drugiej połowie lat 50 XX wieku odnaleziono wrak i kilka lat później wydobyto go z dna Bałtyku i można go oglądać po dziś dzień.

Göteborg czyli drugie co do wielkości miasto Szwecji które nie ustępuje wielkością zbytnio stolicy. Będąc w centrum warto odwiedzić Götaplatsen na którym znajduje się symbol miasta fontanna z Posejdonem Carla Millesa. W mieście znajdziemy ogród botaniczny który jest jednym z największych w Szwecji, zgromadzonych jest tutaj ponad 15 tysięcy różnych rodzajów roślin. Muzeum Kultury Światowej jest bardzo nowoczesnym budynkiem który przedstawia nowoczesne problemy kulturowe.

Malmö trzecie co do wielkości miasto kraju leży na samym południu na półwyspie Skania. Będąc tutaj warto odwiedzić budynek Turning Torso który ma bardzo ciekawą architekturę – jest tak jakby poskręcany, jest jednym z największych pod względem wysokości budynkiem mieszkalnym w Europie. To tutaj jest most pozwala wydostać się ze Skandynawii bez konieczności robienia okrężnej drogi przez Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę żeby się dostać do Polski – wystarczy przejechać mostem do Danii, potem przez Niemcy i już jesteśmy prawie w Polsce.

Uppsala to jedno z ostatnich miast Szwecji powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Katedra w Uppsali jest miejscem wartym odwiedzenia gdyż jest ona bardzo bogata architektonicznie, we wnętrzu znajdują się wielu uznanych Szwedów.

Szwecja ma wiele wspólnego z Niemcami – również są ludem germańskim, posiadają miasta pełne zieleni i czyste ulice oraz autostrady których może nie ma tyle co w Niemczech ale jest ich w miarę dużo i są dobrej jakości. To w Szwecji, w Sztokholmie przyznawane są słynne nagrody Nobla. Słynne na całym świecie samochody Volvo pochodzą właśnie ze Szwecji.

Tagi: Sztokholm Szwecja Muzeum Kultury Światowej

Data publikacji: 2008-06-13 | Liczba wyświetleń: 5286