Piękne zamki nad Loarą

Są tu malownicze miasta, piękne krajobrazy, wyśmienite jedzenie, a przede wszystkim zamki.

Piękne zamki nad Loarą
fot. pixabay.com

Francuzi posiadają wiele pięknych i ciekawych miejsc do zwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest szlak zamków nad Loarą. Jak sama nazwa wskazuje te przepiękne zabytkowe budowle zostały wzniesione nad brzegami najdłuższej rzeki Francji – Loarą oraz jej dopływami. Dolina Loary to dość spory region, położony w samym centrum tego kraju. Są tu malownicze miasta, piękne krajobrazy, wyśmienite jedzenie, a przede wszystkim zamki. Obecnie stanowią one pamiątki po zamierzchłych czasach królestwa francuskiego i ukazują obraz tego ówczesnego raju dla arystokracji.

Szacuje się, iż liczba wybudowanych tu zamków wynosi ponad 300. Są to w większości zamki powstałe w okresie średniowiecza i renesansu, a style tych epok doskonale oddane są w architekturze tych budowli. Ich powstanie zawdzięczamy królom i arystokratom francuskim, którzy postanowili wprowadzić nową koncepcję rezydencji i dworu. Większość z nich zaprojektowali włoscy artyści, którzy musieli oddać w nich włoski styl życia. Władcy Francji uważali bowiem, iż zamki mają być świadectwem ich potęgi władzy królewskiej, elegancji i przepychu. Największą liczbę zamków wzniesiono w 6 francuskich departamentach m.in.: Eure-et-Loir, Loiret, Loire-et-Cher, Cher, Indre oraz Indre-et-Loire.

Do najważniejszych z nich należą: Zamek w Amboise, Zamek w Anet, Zamek w Angers, Zamek w Azay-Le-Rideau, Zamek w Beauregard, Zamek w Blois, Zamek w Brissac, Zamek w Chambord, Zamek w Chamerolles, Zamek w Chateaudun, Zamek w Chaumont, Zamek Chenonceau, Zamek w Cheverny, Zamek w Chinon, Zamek w Chissay, Zamek w Gien, Zamek w Gizeux, Zamek w La-Ferte Saint Aubin, Zamek w Langeais, Zamek w Lavardin, Zamek w Le Gue Pean, Zamek w Le-Lude, Zamek w Loches, Zamek w Luynes, Zamek w Meung-Sur-Loire, Zamek w Montgeoffroy, Zamek w Montpoupon, Zamek w Saumur, Zamek w Serrant, Zamek w Sully-Sur-Loire, Zamek w Talcy, Zamek w Troussay, Zamek w Ussé, Zamek w Verrerie, Zamek w Villandry oraz Zamek w Villesavin.

Oto kilka najczęściej odwiedzanych przez turystów, bo jak wiadomo nie sposób jest zobaczyć wszystkie, przynajmniej za pierwszym razem.

 • Zamek Amboise – położony w miasteczku Amboise we francuskim regionie Centre. Niegdyś ów zamek królewski stanowił rezydencję Ludwika XI, Karola VIII oraz Franciszka I. Ten ostatni sprowadził tu samego Leonarda da Vinci, który spędził tu swoje ostatnie 3 lata życia. Głównym zadaniem Leonarda miało być uregulowanie rzeki Loary, a także połączenie pałaców królewskich z drogą wodną. Leonardo pozostawił po sobie modele machin czołgu i helikoptera. Zmarł w 1519 r. i został pochowany w kaplicy św. Huberta w zamku Amboise. Bez wątpienia warto zwiedzić komnaty i apartamenty zamku, szczególnie te w budynku Logis du Roi, jak również XIX wieczne apartamenty króla Ludwika Filipa. Oprócz tego warto również zobaczyć piękną i potężną wieżę Tour de Minimes.
 • Zamek w Azay-Le-Rideau – wzniesiony w miejscowości Azay-Le-Rideau, w regionie Centre. Jego pierwotnym pomysłodawcą i właścicielem był podskarbi Franciszka I, który za jego nielojalność odebrał zamek. Obecnie mieści się tu muzeum okresu renesansu, w którym można zobaczyć wyposażenie pokoi, tkaniny, meble oraz galerię obrazów z tego okresu. W muzeum wisi słynny obraz nagiej Gabrieli d'Estrees, ówczesnej metresy Henryka IV.
 • Zamek w Blois – wzniesiony przez hrabiego Blois i księcia Orleanu. Następnie został rozbudowany przez króla Francji – Ludwika XII. Zamek powstał z cegły i kamienia, w którym wyrzeźbiono herby właścicieli. Wnętrze zamku jest przepiękne, a jego komnaty niesamowicie zdobione. Koniecznie należy zobaczyć wielką salę stanów generalnych, a także renesansową ośmioboczną klatkę schodową Franciszka I. Zamek ma swoją mroczną przeszłość, dlatego też jego symbolem jest sztylet i trucizna. Przyczyniła się do tego śmierć księcia Gwizjusza i jego brata kardynała Lotaryngii, z rozkazu Henryka II
 • Zamek w Chambord – zwany również "koronkową perłą". To największy zamek wzniesiony nad Loarą, który jest dumą i jednym z największych przedsięwzięć króla Franciszka I. To bez wątpienia perełka epoki renesansu, zaprojektowana przez słynnych i wielkich architektów:
 • Domenico da Crotona i Leonarda da Vinci. Zamek w sumie posiada aż 440 pomieszczeń, w skład których wchodzą liczne wieżyczki, komnaty oraz tarasy. Bardzo osobliwym i charakterystycznym elementem dekoracji tej budowli, jest użycie herbu Franciszka I. Była to salamandra, która została wpleciona w dekorację zamku ponad 700 krotnie. Oprócz tego wybudowano tu teatr, w którym po raz pierwszy wystawiono sztukę Moliera pt. "Mieszczanin szlachcicem". Ciekawostką jest fakt, iż od XIII wieku właścicielem zamku został Stanisław Leszczyński, zięć króla Ludwika XV.
 • Zamek w Chenonceau – zwany również "zamkiem kobiet". Nazwa wzięła się od faktu, iż właścicielkami tego pałacu były głównie kobiety. Zamek położony jest wzdłuż rzeki Cher i bez wątpienia to najpiękniej położony zamek w dolinie Loary. Miejsc wartych zwiedzenia jest mnóstwo, lecz na szczególną uwagę zasługuje piękny ogród, kaplica zamkowa, zielony gabinet Katarzyny Medycejskiej, czarna komnata Ludwiki Lotaryńskiej (pomalowana po śmierci męża Henryka III) oraz pokój Franciszka I wraz z portretem Diany de Poitiers. W czasie I wojny światowej został on zamieniony na szpital. Natomiast w trakcie II wojny światowej był na granicy strefy okupowanej i wolnej.
 • Zamek w Cheverny – wzniesiony w XVII wieku. Położony na pd-zach. od Orleanu w departamencie Loir-et-Cher we Francji. Posiadłość ta od ponad 600 lat należy do rodziny Hurault i bez zmian zachowała swój pierwotny wygląd z XVII wieku. Wnętrze zamku jest przepiękne, szczególnie kolekcja poroży i trofeów łowieckich.
 • Zamek w Chinon – zwany "królewskim gniazdem". Zbudowany został na wzgórzu, a jego pomysłodawcą był Henryk II Plantagenet, późniejszy król Anglii. Mieściła się tu siedziba dworu króla Karola VII. Ów władca wspólnymi siłami z Joanny d'Arc zdobył Orlean. Charakter budowli nadają potężne mury i budowle obronne.
 • Zamek w Montrésor – zbudowany w XV wieku, którego właścicielami od XIX wieku są Polacy, począwszy od samego Ksawerego Branickiego. Koniecznie należy zobaczyć znajdującą się tutaj kolekcję malarstwa włoskiego, a także trofeów myśliwskich. Oprócz tego warto zwiedzić ogrody i tarasy położone nad rzeką Indre.
 • Zamek w Saumur – pochodzący z XIV wieku, którego pomysłodawcą był Ludwik I. Zamek nazwany jest również białą rezydencją. Koniecznie należy zobaczyć muzeum rzemiosła artystycznego prezentujące bogate zbiory ceramiki, rzeźb, mebli oraz tkanin pochodzących z wielu wieków, począwszy od XIII, a kończąc na XIX. Znajduje się tu także muzeum konia (Musée du Cheval) pokazujące relacje człowieka z koniem od czasów prehistorii po dzień dzisiejszy oraz piękną kolekcję siodeł.
 • Zamek w Villandry – to zamek, którego charakteryzują liczne i przepiękne ogrody. Zamek otacza fosa wraz z trójpoziomowymi ogrodami w stylu renesansowym. Na I poziomie mieści się ogród warzywny wraz z ok. 850 gatunkami kwiatów i warzyw. II poziom to ogród kwiatowy prezentujący labirynt powstały z wielu gatunków tych roślin, a także ogród miłości, w którym krzewy przycięto w kształtach symbolizujących różne rodzaje miłości: namiętną, czułą, ulotną i tragiczną. Natomiast na III poziomie znajduje się basen w kształcie lustra, znajdujący się w pozłacanej ramie i otoczony starymi lipami.
Tagi: Francja zamki Loara Dolina Loary

Data publikacji: 2008-03-18 | Liczba wyświetleń: 47473