Pieniny - pniemy się po nich w górę

Pieniny to pas górski znajdujący się zarówno na terenie Polski i Słowacji

Pieniny
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Pieniny to pas górski znajdujący się zarówno na terenie Polski (jego północna część) jak i Słowacji (południowa część). Pasmo to z kolei najwyższa część pasa skałek wapiennych określanych mianem Pienińskiego Pasu Skałkowego. Pieniny dzieli się na trzy mniejsze części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe (Pieniny Właściwe), oraz Małe Pieniny. Flora i fauna tego regionu jest bardzo złożona i zróżnicowana. Zwierzęta występujące najczęściej to padalce, żaby, traszki, kumaki, salamandry plamiste, czy żmije zygzakowate, lub zaskrońce zwyczajne. W te rejony Polski ludzie wybierają się głównie ze względu na przepiękne krajobrazy, górskie i wyżynne. Ważnym aspektem jest również fakt, iż komunikacja jest bardzo rozwinięta, dlatego też w wygodny i szybki sposób każdy turysta dotrze w ten region. Z pewnością będzie również zadowolony z pobytu, bowiem Pieniny gwarantują całkiem sporą liczbę atrakcji i nie mówię jedynie o krajobrazach.

Główną atrakcją turystyczną Pienin jest spływ tratwami Przełomem Dunajca, wielu europejczyków tylko dlatego przyjeżdża w te strony. Równie interesujące są ruiny zamku czorsztyńskiego i zamek w Nidzicy oraz zabytkowe kościoły w Jaworkach czy Dębnie Podhalańskim. Co więcej znajdziemy tu także kilka rezerwatów przyrody, między innymi: rezerwat przyrody Biała Woda, rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami, rezerwat przyrody Wąwóz Homole, rezerwat przyrody Szakalskie-Bodnarówka czy rezerwat przyrody Wysokie Skałki. Jak więc widać nie tylko wielbiciele przepięknych krajobrazów znajdą tu coś dla siebie.

Tagi: Pieniny zamek w Czorsztynie spływ tratwami Przełomem Dunajca zamek w Nidzicy rezerwat przyrody Biała Woda rezerwat przyrody Wysokie Skałki

Data publikacji: 2008-05-13 | Liczba wyświetleń: 3709