Pobrzeże Szczecińskie

Pobrzeże Szczecińskie zajmuje zachodnią część wybrzeża. Obejmuje zalew Szczeciński, południowy odcinek Odry, wyspy Uznam i Wolin oraz położone na wschód i południe równiny i wniesienia morenowe.

Pobrzeże Szczecińskie
fot. Maciej Bledowski/shutterstock.com

Polskie Wybrzeże jest dość słabo zróżnicowane, dlatego trudno jest wyznaczyć rejony turystyczne. Przyjęto zatem podział Wybrzeża na trzy pobrzeża: Szczecińskie, Koszalińskie i Gdańskie.

Pobrzeże Szczecińskie zajmuje zachodnią część wybrzeża. Obejmuje Zalew Szczeciński, południowy odcinek Odry, wyspy Uznam i Wolin oraz położone na wschód i południe równiny i wniesienia morenowe. Krajobraz Pobrzeża dzieli się na wydmowy, deltowy, jeziorno - bagienny i wysoczyznowy tzw. urwiska nadmorskie.

Klimat Pobrzeża Szczecińskiego jest wyjątkowo łagodny. Łagodne zimy i chłodne lata to wpływ klimatu morskiego na przybrzeżne regiony. Głównym walorem Pobrzeża Szczecińskiego jest Bałtyk oraz jedne z najpiękniejszych w Europie szerokie plaże. Znajdujące się w głębi lądu akweny wodne takie jak Zalew Szczeciński, Jezioro Dąbie i Miedwie są wyjątkowo ciekawe turystycznie i rekreacyjnie. Poza głównym miastem Pobrzeża Szczecinem, interesującym nie tylko dla turystów spragnionych pięknych, słonecznych plaż, jest Świnoujście. To portowe miasto przyciąga do swoich granic zarówno polskich jak i niemieckich turystów. Pełni ono rolę również miasta o walorach uzdrowiskowych. Słynne są jego kąpiele solankowe. Będąc w Świnoujściu warto obejrzeć zespół fortów z XIX w., oraz Muzeum Rybołówstwa. Z portu Świnoujście wypływają promy Bałtyckie do Szwecji.

Innym ciekawym miastem Pobrzeża Szczecińskiego jest Międzyzdroje oddalone od Świnoujścia o około 17 km., usytuowanym na wyspie Wolin. Należy ona do jednej z największych i najczęściej uczęszczanych wysp w Polsce. Aby cudowna przyroda tego miejsca nie uległa dewastacji utworzono na terenie wyspy Woliński Park Narodowy.

Międzyzdroje to miasto o walorach uzdrowiskowych w samym centrum Wolińskiego Parku Narodowego. Ciekawa zabudowa z początku stulecia nadaje mu ciekawego układu urbanistycznego. Najwyższym punktem Międzyzdroi jest wzniesienie Gosa w sąsiedztwie klifowego brzegu. Przepiękna plaża z wielokilometrową promenadą i ładnym molem, pozwala na wielogodzinne, wygodne spacery. Na wschodnim krańcu Wolińskiego Parku Narodowego, leży Wisełka i dalej na wschód Międzywodzie oraz Dziwnów. Nad Zalewem Kamieńskim w głębi lądu znajduje się niezwykłe uzdrowisko Kamień Pomorski.

Ile w Polsce miast posiada, ze wszystkich swoich stron wjazdowych, puszcze nieprzystępne dzikie i dziewicze? Tylko Szczecin wraz ze swoim Parkiem Krajobrazowym zwanym "Puszczą Bukową". Magnesem przyciągającym w to miejsce turystów jest jezioro Szmaragdowe, powstałe w wyniku nagłego wtargnięcia wody do kopalni kredy i to właśnie rozpuszczony węglan wapnia nadaje mu niezwykłej barwy. Nad jeziorem znajduje się kilka ciekawych szlaków turystycznych prowadzących w bardzo malownicze miejsca widokowe.

Czysta woda jezior oraz sporo lasów sprzyjają uprawianiu turystyki. Jeziora mierzwowe Pobrzeża Szczecińskiego powstałe w wyniku topnienia lodowca skandynawskiego, nadają piękna temu miejscu. Dzięki takiemu położeniu, idealne warunki wypoczynkowe panują również na pojezierzu Myśliborskim, Drawskim, Wałeckim i Ińskim. Na zachodnim wybrzeżu znajduje się obecnie 6 Parków Krajobrazowych, 3 Puszcze, 75 rezerwatów i 1100 pomników przyrody.

Tagi: Świnoujście Międzyzdroje Kamień Pomorski Wolin Woliński Park Narodowy Zalew Szczeciński Uznam Szczecin Jezioro Dąbie Jezioro Miedwie Muzeum Rybołówstwa Dziwnów Puszcza Bukowa Jezioro Szmaragdowe

Data publikacji: 2009-06-04 | Liczba wyświetleń: 45871