Poczuć bliskość korzeni kultury i religii europejskiej w Rzymie

Jednym z najważniejszych miejsc turystycznych Włoch jest jego stolica Rzym.

Poczuć bliskość korzeni kultury i religii europejskiej w Rzymie
fot. Iakov Kalinin/shutterstock.com

Państwo Włoskie wieloma znanymi miejscami zachęca turystów do przyjazdu w ten rejon Europy. Jednym z najważniejszych miejsc turystycznych tego kraju, jest jego stolica Rzym. Rzym mieści się w środkowej części Włoch, położony jest w otoczeniu wzgórz, nad rzeką Tyber. Przede wszystkim jest to jednak miejsce styku teraźniejszości z wielowiekową historią, począwszy od starożytnego Rzymu. Burzliwa historia całego państwa rzymskiego pozostawiła wyraźne ślady na architekturze miasta Rzym. Dzięki temu dziś możemy tu oglądać zarówno zabytki okresu starożytnego, budowle kultury chrześcijańskiej, zabytki kultury nowożytnej oraz budowle współczesne.

Najbardziej znanym na świecie zabytkiem Rzymu jest Colosseum, a więc amfiteatr Flawiuszów. Budowla ta jest najbardziej charakterystycznym miejscem Rzymu. Historia miasta jest bowiem ściśle z tym miejscem związana. W Colosseum odbywały się słynne igrzyska, widowiska sportowe z udziałem gladiatorów, w wiekach późniejszych było to miejsce walki cesarstwa ze wzrastającym chrześcijaństwem. Amfiteatr zadziwia także swoim monumentalizmem. Długość osi budowli wynosi 188 i 156 metrów, obwód 524 metrów, wysokość natomiast to 48,5 metra. Widownia pomieściłaby około 80 tysięcy ludzi. Colosseum składa się także z czterech galerii oraz areny z całą siecią podziemnych korytarzy. Nie możemy oczywiście już dziś oglądać go w całości, został zniszczony przez kolejne wieki, szczególnie w okresie średniowiecza.

Niedaleko Colosseum znajduje się inne godne uwagi zabytkowe miejsce - Forum Romanum. Niegdyś była to centralna część miasta. Znajdują się tu pozostałości wielu budowli starożytnych, głównie świątyń. Wieki temu było to miejsce zgromadzeń tłumów rzymian, którzy oddawali cześć swoim bogom w świątyniach Jowisza i Westy. W miejscu tym stoją także ruiny dawnego archiwum. Niedaleko Forum Romanum powstały później inne Fora: Cezara, Augustyna, Trajana, Wespazjana, Nerwy, które dziś zwiedzać można jako olbrzymich rozmiarów kompleks ruin.

Okres rozkwitu kultury renesansowej także pozostawił w Rzymie wiele śladów. Najważniejszym z nich jest oczywiście Kaplica Sykstyńska, znajdująca się w Pałacu Watykańskim. Na ścianach tej zabytkowej budowli odnaleźć można dzieła Michała Anioła, z najsłynniejszym jego freskiem, czyli Stworzeniem Adama. Jeśli zależy nam na zwiedzeniu Watykanu, warto udać się na Plac św. Piotra, gdzie co niedziela można wziąć udział w zgromadzeniu, którego głównym uczestnikiem jest aktualnie urzędujący papież.

Wartym zwiedzenia jest także Muzeum Watykańskie. Miejsce te dokumentuje burzliwą historię tego niewielkiego państewka, której odkrywanie jest niezmiernie pasjonujące, szczególnie dla amatorów dziedziny historycznej. Muzeum, będące właściwie kompleksem wielu ośrodków zajmujących się poszczególnymi dziedzinami związanymi z historią Watykanu, nie sposób zwiedzić w ciągu jednego dnia. Należy więc wcześniej dokonać wyboru i zdecydować się na jedną z tras.

Tagi: zabytki Włochy Rzym Tyber Forum Romanum Colosseum Kaplica Sykstyńska Muzeum Watykańskie

Data publikacji: 2018-10-19 | Liczba wyświetleń: 1195