Pogórze Izerskie - inne oblicze turystycznej Polski

Osoby zwiedzające tereny Pogórza Izerskiego mają wrażenie, że przenieśli się w zupełnie inne miejsce, jakże dalekie od "turystycznej tandety".

Pogórze Izerskie - inne oblicze turystycznej Polski
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Pomimo stosunkowo łagodnego konturu, Sudety są jednymi z najbardziej malowniczych polskich gór. Ze względu na liczne walory turystyczne, szczególnie wyróżnia się ich zachodnia część - Góry Izerskie, wraz z Pogórzem Izerskim, czyli ich północnym przedpolem, będącym rajem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej.

Rozciągające się na horyzoncie lasy, łąki oraz wzgórza, przeplatające się z niewielkimi miasteczkami i wsiami, tworzą niezwykle specyficzny krajobraz Pogórza Izerskiego. Charakterystyczna architektura, pamiętająca jeszcze czasy wojenne, oraz niemal dziewicza przyroda sprawiają, że osoby zwiedzające tereny Pogórza Izerskiego mają wrażenie, że przenieśli się w zupełnie inne miejsce, jakże dalekie od "turystycznej tandety", którą skażonych jest większość regionów górskich.

Położenie

Pogórze Izerskie rozciąga się na obszarze zawartym pomiędzy Nysą Łużycką (od strony zachodniej) a rzekami Bóbr i Kamienna (od strony wschodniej). Na wschodzie graniczy z Pogórzem Kaczawskim, a granicą jest dolina Bobru. Granica z położoną na północy Niziną Śląsko-Łużycką jest umowna i została wyznaczona przez poziomicę 200 m, biegnącą w okolicy Bolesławca. Południowa granica, oddzielająca Pogórze od Gór Izerskich, to dyslokacja tektoniczna. Oś regionu została wyznaczona przez rzekę Kwisa.

Średnia wysokość wzniesień Pogórza Izerskiego nie przekracza 300 m n.p.m., najwyżej położony punkt zlokalizowany jest w okolicy Rębiszowa, a jego wysokość dochodzi do 500 m n.p.m.

Całą krainę przecina gęsta sieć dróg, ścieżek i pieszych szlaków, dzięki czemu Pogórze Izerskie może być odkrywane zarówno pieszo, jak i na rowerze.

Co warto zobaczyć?

Poza majestatyczną przyrodą i piękną sudecką architekturą, niezwykle specyficzny klimat Pogórza Izerskiego tworzą także jeziora zaporowe i średniowieczne zamki, z których wiele zachowało się w doskonałym stanie.
Obowiązkowym punktem na planie wycieczki powinna być Zapora Pilchowice. Jest to drugi co do wielkości tego typu obiekt w Polsce i największa zapora kamienna. Zbudowano ją na rzece Bóbr w latach 1904-1912, w celu ochrony okolicznych terenów przed powodziami. Zapora utworzyła zbiornik o powierzchni 120 ha i pojemności 11 mln m3.

Warty zobaczenia jest również Zamek Czocha. Obiekt położony jest we wsi Sucha, położonej nad Jeziorem Leśniańskim. Zamek warto odwiedzić z początkiem czerwca, kiedy to organizowane są dni Zamku Czocha. Walki rycerskie i wybory królewny to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na turystów.

Największą atrakcją prawego brzegu Kwisy są natomiast sztuczne ruiny Zamku Rajsko. Zburzony w XV w podczas wojen husyckich, dziś leży na terenie wsi Zapusta. Z wieży widokowej zamku widoczna jest przepiękna panorama Pogórza Izerskiego.

Zwiedzając tereny Karkonoskiego Parku Narodowego, nie sposób nie odwiedzić Zamku Chojnik. Obiekt ten stanowi siedzibę Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, z inicjatywy którego, każdego roku, organizowany jest Turniej Rycerski "O Złoty Bełt Chojnika". Obiekt ulokowany jest w pobliżu malowniczego Sobieszewa i Jeleniej Góry.

Tagi: Góry Izerskie Pogórze Izerskie Izery Zapora Pilchowice Zamek Czocha

Data publikacji: 2015-06-28 | Liczba wyświetleń: 4181