Atrakcje turystyczne zachodniej części wybrzeża Bałtyku

Zachodnia część naszego Pomorza obfituje w ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne.

Pomorze Zachodnie
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Pomorze Zachodnie to umowna nazwa zachodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. W zasadzie nie istnieją oficjalnie wyznaczone granice tego regionu. Na pewno najdalej wysuniętym na zachód miejscem jest miasto Świnoujście. Możemy umownie przyjąć, że granicę wyznacza obecne województwo zachodniopomorskie, choć na przykład Kołobrzeg i okolice znajdujące się w obrębie tego województwa niektórzy taktują już jako Pomorze Środkowe.

Zachodnia część naszego Pomorza obfituje w ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne. Najwięcej turystów przyjeżdża tutaj z województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego, ponieważ mieszkańcy tych regionów mają najbliżej w tą część Pomorza.

Krajobraz Pomorza Zachodniego tworzą piękne, piaszczyste plaże oraz lasy. Słońce i plaża ściągają tutaj tłumy turystów, na których czeka dobrze rozwinięta baza noclegowa. Najważniejsze miejscowości regionu to: Stargard Szczeciński, Szczecin, Świnoujście, Koszalin, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Międzyzdroje.

Ważniejsze atrakcje turystyczne

  • Woliński Park Narodowy - położony na wyspie Wolin, jego symbolem jest bielik, którego na żywo można zobaczyć obok Muzeum Przyrodniczego Parku w Międzyzdrojach. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego występuje około 230 ptaków, między innymi bielik, wodniczka czy myszołów. Najpopularniejszym ssakiem parku jest żubr, w okolicach Międzyzdrojów znajduje się Rezerwat Żubrów. Oprócz tego występują tu także: sarny, jelenie, borsuki, norki amerykańskie, szop pracz, gronostaje oraz nietoperze. W Parku istnieją 4 punkty widokowe, miejsca postojowe oraz sieć szlaków turystycznych o łącznej długości około 50 kilometrów.
  • Jezioro Turkusowe - znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, ale stanowi na tyle osobliwą atrakcję, że warto ją osobno opisać, swoją nazwę zawdzięcza niezwykłemu kolorowi wody, turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora
  • Kolejka wąskotorowa - popularna wąskotorówka wozi turystów na trasie Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica, przejażdżka to nie lada atrakcje, szczególnie dla dzieci
  • Latarnia morska w Niechorzu - świetny punkt widokowy na całą okolicę

Data publikacji: 2007-08-18 | Liczba wyświetleń: 24364