Popularne miejscowości w Beskidach - Ustroń, Wisła, Brenna, Szczyrk

Ustroń, Wisła, Brenna oraz Szczyrk to miejscowości, które należy koniecznie odwiedzić podczas pobytu w Beskidach.

Beskidy, Szczyrk
fot. borzywoj/shutterstock.com

Ustroń jest miejscowością położoną na samym południu Śląska, w regionie bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Od lat cieszy się niesłabnącą nawet na moment popularnością wśród turystów zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Ustroń liczy sobie mniej więcej 15 tysięcy mieszkańców i na co dzień jest odwiedzana przez ludność GOP. Powietrze jest tutaj znacznie czystsze, aniżeli w centralnej części województwa śląskiego. Swoją popularność miasteczko zawdzięcza w głównej mierze zasobom leczniczych wód mineralnych. Jest to też istotny dochód tego miasta, bez którego miałoby ono z pewnością problemy finansowe. Jedną z głównych atrakcji Ustronia są bez wątpienia wspaniałe widoki, jakie będziemy w stanie podziwiać. Zimą okolica ta zamienia się w doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa zarówno biegowego, jak i zjazdowego. Turyści nieumiejący szusować na nartach nie będą zawiedzeni, gdyż liczba szlaków turystycznych w okolicy jest spora, a widoki naprawdę piękne. Koniecznie powinniśmy zajrzeć do Muzeum Ustrońskiego, gdzie poznamy historię Ustronia, ale również okolicy. Jest to szczególnie wartościowe miejsce dla każdej osoby ceniącej sobie historią regionu, który zwiedza.

Wisła to małe miasto zlokalizowane na południu naszego kraju blisko granicy państwowej z Republiką Czeską. Znane jest przede wszystkim, jako kurort narciarski, ale również za sprawą Adama Małysza, który urodził się w tym mieście. To tutaj nasz najbardziej utytułowany skoczek narciarski oddał swój pierwszy skok w karierze. W Wiśle znajduje się również skocznia narciarska – Malinka nosząca imię właśnie Adama Małysza. Jest to bardzo duża skocznia i zaraz po Wielkiej Krokwi największa w naszym kraju. Miasto posiada bardzo interesujące Muzeum Beskidzkie, w którym poznamy historię okolicy, jak i samego miasteczka. Budynek muzeum pochodzi z 1794 roku i kiedyś mieściła się w nim karczma – miejscowa ludność przychodziła tu, by odreagować męczący dzień. Na Zadnym Groniu w Wiśle znajduje się wybudowany na początku lat 30 Zameczek Prezydencki. Jednak początkowo spełniał on zupełnie inną rolę – mieścił się tu pałacyk myśliwski. Jednak gdy ziemie te przeszły na stronę polską zdecydowano się zmienić jego przeznaczenie i po dziś dzień jest to miejsce odpoczynku kolejnych prezydentów Polski. Ciekawostką jest, że gdy nie przebywa tu prezydent budynek jest dostępny dla zwykłego turysty bez wymaganych żadnych zezwoleń. Wart zobaczenia jest również pałacyk myśliwski Habsburgów liczący już sobie ponad 110 lat. Zlokalizowany jest on na polanie Przysłop, z której możemy podziwiać zniewalające widoki na okolicę.

Brenna jest miejscowością umiejscowioną na krańcu Polski południowej w województwie Śląskim. Nazwa miasta przez wielu jest uznawana nie za polsko brzmiącą stąd występujące czasami nieporozumienia. Wieś leży w Beskidzie Śląskim regionie bardzo popularnym wśród narciarzy, lecz nie tylko – piesze szlaki są tu bardzo interesujące. Spora liczba wyciągów narciarskich zachęca turystów do przyjechania to w sezonie zimowym, jednakże okresie letnim również nie brakuje tutaj atrakcji. Nawet gdy pogoda przeszkadza w aktywnym spędzaniu naszego wolnego czasu nie będziemy się tutaj nudzić. W miejscowości istnieją bowiem takie obiekty jak: hala sportowa i kilka innych obiektów rozrywkowych, które są zadaszone. Gdy jest lato otwierane jest kino letnie w amfiteatrze Brenna – możemy obejrzeć interesujące filmy. Brenna stale się rozrasta za sprawą Polaków chcących poznać każdy interesujący zakątek naszego kraju. Dzięki temu baza noclegowa wsi stale się powiększa i może tu nocować już kilka tysięcy turystów jednocześnie. Miejscowość czerpie dochody nie tylko z turystyki – część mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, tudzież niektórzy oferują usługi agroturystyczne. Przemysł może okazać się atrakcją dla turystów, gdyż znajduje się we wsi kamieniołom, w którym wydobywa się piaskowiec.

Szczyrk jest niewielkim miasteczkiem narciarskim położonym w Beskidzie Śląskim w południowej części województwa śląskiego. Jest to idealne miejsce do wypoczynku w szczególności w okresie zimowym, gdyż warunki narciarskie są tutaj znakomite. W 2009 roku odbył się tu Europejski Festiwal Młodzieży "Śląsk-Beskidy 2009" podczas którego młodzi ludzie mogli uczestniczyć w wielu dyscyplinach sportów zimowych np. narciarstwa alpejskiego, czy też snowboardu, a nawet skoków narciarskich. W okolicy Szczyrku zlokalizowanych jest kilka interesujących szczytów, które powinniśmy koniecznie odwiedzić. Widoki ze Skrzycznego, czy też Klimczoka są naprawdę wspaniałe i wprawią w zachwyt każdego turystę, który tu dotrze. Pielgrzymi będą z pewnością zadowoleni z powodu znajdującego się na Górce Sanktuarium Maryjnego. Można się tam w spokoju pomodlić, ale również popodziwiać piękną architekturę samego obiektu sakralnego. Szczyrk może pochwalić się sporą liczbą skoczni narciarskich, dzięki czemu osoby chcące spróbować swoich sił, jako skoczka pod okiem specjalistów. W okolicy jest kilka jaskiń, które są chętnie odwiedzane zarówno przez zawodowych grotołazów, jak i amatorów.

Data publikacji: 2010-06-05 | Liczba wyświetleń: 11466