Popularne szlaki turystyczne w Tatrach

Poznaj najpopularniejsze szlaki turystyczne w polskich Tatrach - Dolina Pięciu Stawów, Rysy, Orla Perć, Kościelec, Jaskinia Mroźna, Kasprowy Wierch.

Szlaki turystyczne w Tatrach
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Kiedy myślimy o polskich górach przed naszymi oczami stają Tatry. Nie ma w tym nic dziwnego. Góry te są nie tylko piękne i fascynujące, ale również pełne tajemnic do odkrycia. Wybierając się w nie warto jednak wiedzieć, które szlaki turystyczne warto odwiedzić. Poniższe propozycje z całą pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom górskich wędrówek.

Lista znanych szlaków turystycznych w Tatrach

Dolina Pięciu Stawów

Jeśli chodzi o szlaki turystyczne, ten który prowadzi nad Dolinę Pięciu Stawów musi być obowiązkowym, który znajdzie się na liście.Jest to bowiem jedna z najpiękniejszych tras, która  prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a stąd przez Szpiglasową Przełęcz aż do urzekającego Morskiego Oka. Wędrówka tym szlakiem zajmie nam około pięciu godzin. Podczas niej zaś mamy szansę na podziwianie zarówno górskich szczytów, jak i licznych akwenów wodnych.

Rysy

Szlak prowadzący na Rysy to propozycja dla wymagających. Sprawdzą się na nim raczej te osoby, dla których góry to nie pierwszyzna. Niemniej warto podjąć wysiłek.
Najłatwiejsze dojście na szczyt, prowadzi od Popradzkiego Stawu (ok. 2.30 godz.) szlakiem niebieskim, a później czerwonym. Wędrówka na sam szczyt, a więc na wysokość 2503 m n.p.m zajmie nam około czterech godzin. Będą to jednak godziny, podczas których nie tylko sprawdzimy własną sprawność fizyczną oraz możliwości, ale również przeżyjemy cudowne chwile upajając się pięknymi widokami.

Orla Perć

Ten szlak nie bez powodu uznaje się za najdłuższy i najbardziej niebezpieczny w całych Tatrach. Mimo to, jeśli posiadamy doświadczenie w górskiej wspinaczce warto zdecydować się na jego przejście. Wrażenia jakie otrzymamy będą bowiem z całą pewnością niepowtarzalne i niezapomniane. Szlak ten znany jest z miejsc zabezpieczonych łańcuchami, klamrami i drabinkami. Naprawdę warto jednak pamiętać o tym, że pomimo tych udogodnień nie jest zalecany początkującym, górskim turystom.

Kościelec

Dla odmiany, Kościelec to szlak dla większości z nas. Nie da się bowiem ukryć, że nie należy do najtrudniejszych, choć mimo to, możemy odczuć po jej przebyciu spore zmęczenie. Jest ono jednak warte swojej ceny. Znajdujący się w Dolinie Gąsienicowej Kościelec jest bowiem jednym z najpiękniejszych szczytów znajdujących się w Tatrach. Warto dodać, że zdobywanie tego szczytu możemy połączyć z możliwością zobaczenia kilku niezwykle malowniczych stawów.

Jaskinia Mroźna

Jeśli chcemy, by nasz pobyt w Tatrach nie ograniczał się jedynie do zdobywania szczytów warto postawić na jaskinie. Jedną z tych, które naprawdę warto zobaczyć jest Jaskinia Mroźna. Ta niezwykle ciekawa jaskinia znajduje się w Dolinie Kościelskiej i jest udostępniona do zwiedzania od początku maja do końca października. Od osób, które chcą do niej dojść muszą wykazać się jednak sporą wytrzymałością, ponieważ elementy szlaku prowadzącego do niej są naprawdę wymagające.

Kasprowy Wierch

Na ten szczyt możemy dotrzeć stosunkowo łatwym, żółtym szlakiem, z którym poradzą sobie nawet osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia we wspinaczce górskiej. Warto dodać, że na szlaku tym nie występują trudności techniczne. Co więcej z widokowej ścieżki roztacza się ładna panorama na otoczenie Doliny Gąsienicowej ze Świnicą, Kościelcem i Granatami. Wszystko to sprawia, że jest to trasa nie tylko malownicza, ale również niezwykle popularna.

Jak więc widać Tatry mają naprawdę wiele do zaoferowania turystom, którzy zechcą bliżej je poznać. Warto więc wybrać taki, który zainteresował nas lub odpowiada naszym możliwościom fizycznym i doświadczeniu i poznać prawdziwe piękno Tatr, które kochają turyści.

Data publikacji: 2016-03-12 | Liczba wyświetleń: 2943