Poznaj dziki charakter Pirenejów

Pireneje umiejscowione są u nasady Półwyspu Iberyjskiego, pomiędzy Zatoką Biskajską a Zatoką Lwią.

Poznaj dziki charakter Pirenejów
fot. chaoss/shutterstock.com

Pireneje są górami znanymi nam przede wszystkim z nazwy. Jako ośrodek turystyczny musiały jednak przez długi czas czekać na należną im popularność. Piękno krajobrazów górskich z jakimi mamy do czynienia w tym rejonie świata zachwycają pejzażem jaki nie sposób jest odnaleźć nigdzie indziej. Odwiedzenie tej przepięknej krainy jest celem podróży coraz większych ilości urlopowiczów. Jednakże Pireneje są wciąż jednym z najbardziej spokojnych i mało zaludnionych terenów górskich w Europie.

Pireneje umiejscowione są u nasady Półwyspu Iberyjskiego, pomiędzy Zatoką Biskajską, znajdującą się na Oceanie Atlantyckim a Zatoką Lwią na Morzu Śródziemnym. Pasmo Pirenejów jest dość dużych rozmiarów. Długość jego wynosi 450 km, szerokość natomiast od 80 do 140 km. Powierzchnia całego pasma górskiego wynosi 35 tys. km kwadratowych. W ramach pasma górskiego Pirenejów znajdują się trzy państwa. Największa część gór znajduje się na obszarze Hiszpanii, część gór znajduje się na terenie Francji. We wschodniej części Pirenejów znajduje się natomiast, jedno z najmniejszych państw europejskich, czyli Andora. Najwyższym szczytem należącym do pasma Pirenejów należy Pico de Aneto, który osiąga wysokość 3404 m n.p.m.

Tradycyjnie całe pasmo gór pirenejskich dzieli się na trzy części: Pireneje Zachodnie, Pireneje Centralne i Pireneje Wschodnie. Podział ten jest ściśle związany z podziałem hiszpańskiej części Pirenejów na prowincje. Należą do nich: Pireneje Navarryjskie, Pireneje Aragońskie, Pireneje Katalońskie. Każda z tych prowincji stanowi odrębną część gór, które posiadają szczególne cechy charakterystyczne.

Zachodnia część Pirenejów nie jest zbyt wysoka. Szczyty są średniej wysokości, a całe pasmo gór jest bardzo mocno rozczłonkowane przez działające na nie przez wieki erozje, dzięki temu wygląd gór jest bardzo ciekawy i różnorodny. Największymi szczytami Pirenejów Zachodnich są: La Mesa de Los Tres Reyes mierzący 2434 m n.p.m., d’Anie o wysokości 2434 m n.p.m. oraz Orhy mierzący 2018m n.p.m. Bardzo ciekawa jest także roślinność tych terenów. Dominują tam lasy mieszane składające się dębów, z domieszką klonu, kasztana oraz jesionu.

W Pirenejach Środkowych znajdują się najwyższe szczyty tych gór. Należą do nich Pinco de Aneto, Pico de Posets oraz Monte Perdido. Roślinność Pirenejów wysokich jest zupełnie inna od niższych partii gór. Dominują tu taj łąki oraz kosodrzewiny.

Pireneje Wschodnie są natomiast górami najbardziej niebezpiecznymi. Znajduje się tu wiele uskoków, rozpadlin, góry przecinane są terenami dolinnymi.

Tagi: Pireneje Pico de Aneto Półwysep Iberyjski

Data publikacji: 2018-06-18 | Liczba wyświetleń: 1110