Przydatne porady dla podróżujących autostopem

Tak zwane „podróże za jeden uśmiech” stają się znów popularne.

Przydatne porady dla podróżujących autostopem
fot.

Tak zwane „podróże za jeden uśmiech” stają się znów popularne. Coraz więcej osób rozumie fascynacje eksploracjami świata i chętnie zabiera do swojego samochodu autostopowiczów bez oczekiwania od nich zapłaty. Oczywiście wcześniej należy to ustalić, aby nie okazało się, że chcąc zaoszczędzić zamówiliście najdroższą taksówkę w życiu. Trzeba również decydować czy zabieramy ze sobą walizki czy plecaki, a może jedno i drugie? W podróż autostopem można wybrać się samodzielnie, choć z wielu względów, nie tylko bezpieczeństwa, polecamy jednak znaleźć kompana do podróży. Jakie jeszcze mamy dla was wskazówki?

Ustal trasę podróży – ściągnij na telefon mapę GPS, która działa offline

Jeszcze przed wyprawą musisz ustalić ramową trasę podróży, czyli kilka punktów w które chcesz się dostać. Oczywiście podróż autostopem ma to do siebie, że nigdy nie wiesz czy trafisz dokładnie tam, gdzie planowałeś. Kierowca może wysadzić Cię 50 km wcześniej lub później i wtedy na nowo musisz wszystko ustalać. Czasem, kiedy długo czekasz na okazję, zwłaszcza, gdy znajdujesz się za granicą musisz przystać na propozycję kierowcy, jeśli proponuje Ci nieco inną destynację, gdyż tam właśnie się udaje. Podróżowanie autostopem oczywiście wymaga odwagi, ale trzeba również być ostrożnym. Czasem lepiej poczekać chwilę dłużej niż wsiadać do samochodu kogoś, kto delikatnie mówiąc nie budzi sympatii, choć często pozory mogą mylić. Zatem trzeba wnikliwie obserwować ludzi i być niezłym psychologiem. Ponieważ Twoja trasa może ulegać zmianie musisz mieć ze sobą mapę najbliższej okolicy. Najlepiej jeśli przygotujesz się wcześniej i ściągniesz sobie mapy, z których będziesz mógł korzystać również wtedy, gdy nie będzie zasięgu. Dla lepszego efektu możesz mieć ze sobą również tradycyjną mapę. Będziesz wyglądać bardziej autentycznie, jak rasowy podróżnik.

Notes na notatki, a także większy karton i pisaki – zabierz podstawowe atrybuty autostopowiczów

Kolejną kwestią, jaką chcemy poruszyć jest zabranie ze sobą podstawowych atrybutów autostopowiczów, nie licząc mapy. Zatem koniecznie musisz wziąć ze sobą notes i długopis. Notatki czasem mogą ci się przydać, zwłaszcza jeśli telefon odmówi Ci posłuszeństwa. Kwestia telefonu jest istotna wszak w wielu miejscach na Ziemi znajdziesz zasięg, zatem w podróż zabierz ze sobą również powerbank. Dzięki temu będziesz mógł naładować telefon, dopóki sama przenośna ładowarka nie będzie wymagała zasilania. Konieczne będzie zabranie ze sobą tekturowego kawałka papieru. Na nim markerem zapiszesz miejsce, w które chcesz się udać. Warto tutaj jeszcze poruszyć zasady łapania stopa. Przede wszystkim najlepiej jeśli nie łapiesz go blisko miasta, gdyż wtedy kierowca najprawdopodobniej podrzuci Cię do niego, abyś mógł w jego mniemaniu złapać autobus czy pociąg, wszak nie każdy może popierać idee autostopu i musisz się z tym liczyć. Istotne jest również to, że z tego samego powodu w mieście znacznie trudniej zatrzymać jakikolwiek samochód. Dlatego musisz tu wykazać się cierpliwością i liczyć, że wreszcie trafisz na kogoś, kto zrozumie Twoją pasję podróżowania autostopem.

Zadbaj o zabranie tylko tego co potrzebne w bagażu

Następna wskazówka jaką mamy dla Ciebie dotyczy bagażu. Jeśli podróżujesz w duecie czy w parze, to nie możecie zabierać ze sobą zbyt dużego bagażu. TO samo tyczy się samotnej podróży. Musisz więc zdecydować czy weźmiesz ze sobą walizki na kółkach, czy plecak z przewieszoną przez niego karimatą. Jeśli podróżujesz w parze Ty możesz zabrać ze sobą plecak, a Twoja partnerka walizkę. Oczywiście wybierając spośród walizek na kółkach trzeba wybrać model, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy, a dodatkowo będzie poręczny. Z pewnością podróż z walizką na kółkach jest wygodniejsza niż z ciężkim plecakiem, a na pewno zdrowsza dla kręgosłupa, który nie będzie obciążony. Nie możesz z pewnością być obładowany kilkoma walizkami i plecakiem, bo znalezienie wtedy podwózki będzie graniczyło z cudem.

Zabierz ze sobą rozmówki

Kolejne porady dotyczą już tego momentu, kiedy uda Ci się złapać stopa. Jeśli jesteś za granicą w kraju, gdzie mieszkańcy słabo mówią po angielsku, to musisz zabrać ze sobą rozmówki. Oczywiście musisz sprawdzić czy kierowca, który postanowił Cię podwieźć w ogóle ma ochotę na rozmowę. Na pewno nie możesz się narzucać.

Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery i uszanuj czyjś gust i poglądy

Pamiętaj również o tym, by zachować kulturę osobistą. Wsiadając do czyjegoś samochodu nie możesz krytykować muzyki jakiej słucha czy domagać się jej zmiany. Jeśli rozmawiasz, to wybieraj neutralne tematy przynajmniej na samym początku. Jeśli kierowca sam zdecyduje się na bardziej prywatne pytania, to możesz mu się zrewanżować tym samym. W czasie podróży za granicą nie rozmawiaj po polsku ze współpasażerem, gdyż kierowca może odnieść wrażenie, że mówisz coś negatywnego, zwłaszcza jeśli podnosisz głos. Zatem emocje musisz zostawić za drzwiami i w czasie podróży absolutnie nie kłócić się ani ze swoim współtowarzyszem podróży ani z kierowcą.

Przedstawione przez nas porady są podstawą dla każdego, kto chce zdecydować się na podróż autostopem po raz pierwszy. Jedno jest pewne, jeśli raz spróbujesz to wejdzie Ci to w krew.

Tagi: autostop

Data publikacji: 2019-06-27 | Liczba wyświetleń: 1086