Rafting w Polsce

Najpopularniejszą rzeką wśród zwolenników raftingu w Polsce jest Dunajec, kolejną godną polecania rzeką jest Nysa Kłodzka.

Rafting w Polsce
fot. shutterstock.com

Ekstremalne rozrywka w wodzie z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Idealnym na to przykładem jest Rafting, czyli dyscyplina, która związana jest ze spływem pontonem po rwących, górskich rzekach. Każdy uczestnik otrzymuje wyposażenie, w skład którego wchodzą kaski, kapoki oraz niewielkich rozmiarów wiosła, nazywane pagajami.

Warto wspomnieć o tym, iż każdy spływ pontonem jest doświadczeniem grupowym. Konieczna jest więc odpowiednia współpraca, tak aby możliwe stało się ominięcie wszelkich przeszkód znajdujących się w rzece. Osoby uprawiające Rafting podkreślają, iż bliskie doświadczenia z dziką naturą są niezapomniane i właśnie dlatego sport ten jest tak popularny na świecie.

W naszym kraju niestety dopiero raczkuje. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, iż w Polsce bardzo mało jest rzek, które nadawałby się do uprawiania Raftingu.

Rafting w Polsce - gdzie powinniśmy się udać?

Wcale nie oznacza to jednak, iż takich miejsc nie ma w ogóle. Najpopularniejszą rzeką wśród zwolenników tej ekstremalnej dyscypliny jest Dunajec. Przepływa on przez Pieniny, co samo w sobie tworzy bardzo dobre warunki do spływu pontonem. Najlepsze warunki panują oczywiście na przełomie rzeki, gdzie co roku zbiera się spora liczba turystów. Najbardziej polecaną trasą jest odcinek pomiędzy Krościenkiem a Sromowcami. Kilkugodzinna podróż między wysokimi górami z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających pasjonatów wodnych przygód.

Kolejną godną polecania rzeką jest Nysa Kłodzka. Pod względem trudności jest ona dostępna dla wszystkich - zarówna dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników Raftingu, jak i osób początkujących. Spływ wyróżnia się przede wszystkim pięknymi okolicznościami przyrody. Ujrzymy skaliste zbocza i mnóstwo zieleni.

Jeżeli ktoś lubuje się w spływach o sporej długości, powinien spróbować swoich sił na Dzikiej Orlicy, która znajduje się w Sudetach. Jej początek zlokalizowany jest w Polsce, natomiast nasz spływ zakończyć możemy już w Czechach. Moc wrażeń na odcinku ponad 150 kilometrów gwarantowana!

Ostatnią wymienioną przez nas rzeką, na której możemy uprawiać Rafting, jest Kamienna. Znana jest przede wszystkim z tego, że na jej terenie odbywają się Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim. Charakteryzuje się również bardzo zmiennymi warunkami, dlatego w niektórych porach roku mogą po niej spływać jedynie osoby doświadczone.

Pomimo tego, że Polska nie słynie z wielu rwących rzek, znajdą się w naszym kraju miejsca, gdzie bez żadnych problemów można uprawiać Rafting. A naprawdę warto, gdyż jest to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina.

Tagi: Dunajec rafting Nysa Kłodzka Dzika Orlica Kamienna

Data publikacji: 2016-04-13 | Liczba wyświetleń: 3169