Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim

Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim stanowią część naszego dziedzictwa narodowego, które warto zachować również dla przyszłych pokoleń.

Województwo Lubuskie pokryte jest lasami aż w czterdziestu dziewięciu procentach - jest to zatem najgęściej pokryty lasami region naszego kraju. Nic zatem dziwnego, że znajduje się na jego terenie spora liczba rezerwatów przyrody. Niektóre rezerwaty przyrody w województwie lubuskim, szczególnie dotyczy to dwóch znajdujących się na terenie tego województwa parków narodowych, znane są w całej Polsce. Wspomniane parki narodowe to oczywiście Drawieński Park Narodowy, a także Park Narodowy Ujście Warty. Ze względu na ich częściowo podmokły charakter, szczególnie w przypadku Parku Narodowego Ujście Warty, stanowią one ważny element krajowej ochrony siedlisk ptaków wodnych i błotnych. Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim to również osiem parków krajobrazowych, których łączna powierzchnia wynosi niemal osiemdziesiąt tysięcy hektarów, zaś na ich terytorium wyróżniono ponad pięćdziesiąt rezerwatów przyrody. Część z nich najprawdopodobniej objęta zostanie ochroną w ramach programu Unii Europejskiej - Natura 2000. Na terenie województwa lubuskiego znajduje się też ponad półtorej tysiąca pomników przyrody - w tym najsłynniejszy polski dąb "Napoleon", liczący sobie ponad sześćset lat i dziesięć metrów obwodu. Z kolei dąb "Chrobry" w Buczynie Szprotawskiej jest jeszcze o sto lat starszy, choć jego obwód jest krótszy o pół metra od "Napoleona". Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim stanowią część naszego dziedzictwa narodowego, które warto zachować również dla przyszłych pokoleń.

Tagi: województwo lubuskie Drawieński Park Narodowy Park Narodowy Ujście Warty dąb Napoleon dąb Chrobry w Buczynie Szprotawskiej

Data publikacji: 2008-09-30 | Liczba wyświetleń: 6359