Rowy i Łeba na skraju Słowińskiego Parku Narodowego

Jeśli chcemy zatrzymać się blisko Słowińskiego Parku Narodowego a jednocześnie być nad samym morzem to mamy do wyboru dwie miejscowości, są to Łeba i Rowy.

Wypoczynek nad morzem kojarzy nam się przede wszystkim z plażowaniem. Rzeczywiście piaszczyste plaże nad Morzem Bałtyckim idealnie nadają się do tej formy wypoczynku. Jedyną przeszkodą jest pogoda, która z roku na rok jest coraz bardziej kapryśna. Dodatkowym minusem jest też niezbyt ciepła woda w Bałtyku. Na szczęście nasze wybrzeże to również ogromna ilość atrakcyjnych miejsc, dzięki czemu plażowanie wcale nie jest jedynym sposobem na spędzenie czasu podczas pobytu nad morzem. Jednym z regionów obfitujących w ciekawe miejsca jest znajdujący się w środkowej części wybrzeża Słowiński Park Narodowy i jego okolice.

Rowy i Łeba

Jeśli chcemy mieć blisko do parku narodowego a jednocześnie być nad samym morzem to mamy do wyboru dwie miejscowości. Są to Rowy przy zachodnim skraju parku oraz Łeba na jego wschodnim krańcu. Rowy to niewielkie, raczej ciche i spokojne miasteczko w przeciwieństwie to znacznie większej i tętniącej życiem Łeby. Wybór zależy więc od tego czy bardziej cenimy ciszę i spokój czy też wolimy wypoczywać w tłumie i hałasie. Obie miejscowości dysponują dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Rowy to głównie kwatery prywatne oraz ośrodki wypoczynkowe i campingi. w Łebie znajdziemy również luksusowe hotele oraz pensjonaty.

Słowiński Park Narodowy

Atrakcje turystyczne tego regionu znajdują się w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego. Park istnieje od 1 stycznia 1967 roku i obejmuje obszar 186 km2. Siedzibą Dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego jest Smołdzino. Słowiński Park Narodowy widnieje na liście Światowych Rezerwatów Biosfery oraz na liście terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym.

Ruchome wydmy

Oczywiście atrakcją numer jeden są słynne ruchome wydmy. Najwyższa z wędrujących wydm to Łącka Góra (43 metry nad poziomem morza), do której dojść można z Łeby. Z Łeby należy kierować się do oddalonej o około 2 km Rąbki, gdzie jest ostatni parking, na którym zostawić można samochód. Do parkingu w Rąbce kursują też liczne busy, mikrobusy oraz minikolejki. Tuż za parkingiem znajduje się kasa biletowa oraz wejście na teren Parku Narodowego. Wycieczka na Wydmy Łebskie to około trzygodzinny spacer (nieco ponad 10 km w obie strony), istnieje też możliwość wypożyczenia roweru. Efekt jest z całą pewnością wart odrobiny wysiłku bowiem wydmy to naprawdę niezwykłe miejsce i niepowtarzalne widoki. Niestety dużym minusem jest ogromna liczba turystów. Wycieczka na wydmy bardziej przypomina pielgrzymkę, co niestety trochę psuje całą atrakcję. Polecamy odwiedzić wydmy poza sezonem lub wycieczkę zacząć wcześnie rano zanim zrobi się bardzo tłoczno. Parking w Rąbce znajduje się nad samym jeziorem Łebsko, w pobliżu parkingu jest przystań, z której odpływają statki wycieczkowe po jeziorze. Wielu turystów nie wie o tym, że wydmy w okolicach Łeby nie są jedynymi na terenie parku. W okolicach Czołpina znajdują się również nie mniej imponujące Wydmy Czołpińskie z najwyższą nieruchomą wydmą parku - Czołpińską Górą. Wydma ta jest jeszcze o 13 metrów wyższa niż Łącka Góra. Wycieczkę na Wydmy Czołpińskie należy rozpocząć od parkingu w Czołpinie, od którego zaczynają się szlaki turystyczne. Do wyboru mamy dwa szlaki, jeden z nich prowadzi na latarnię morską a drugi właśnie na wydmy. Kierując się na wydmy a dalej w kierunku morza możemy kontynuować wycieczką idąc plażą aż do znaków kierujących na latarnię, a od latarni z powrotem do parkingu. w ten sposób podczas jednej wycieczki zobaczymy obie atrakcje tej okolicy. Zaletą tej wycieczki jest zdecydowanie mniejsza liczba turystów niż na szlakach do Łebskich Wydm.

Pozostałe atrakcje turystyczne

Na ruchomych wydmach atrakcje tej części naszego wybrzeża się nie kończą. W okolicach Smołdzina znajduje się wzgórze Rowokół (115 m n.p.m.), stanowiące doskonały punkt widokowy. Ponadto w Smołdzinie poza siedzibą dyrekcji parku mieści się również Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Godnym odwiedzenia miejscem jest też Skansen w Klukach czyli Muzeum Wsi Słowińskiej, gdzie zobaczyć możemy jak żyli dawni mieszkańcy tych ziem. Słowiński Park Narodowy oferuje również wiele kilometrów dobrze przygotowanych i oznakowanych szlaków turystycznych, które zachęcają do długich spacerów, podczas których możemy podziwiać piękno przyrody tych nadmorskich terenów.

Tagi: atrakcje turystyczne Jezioro Łebsko Słowiński Park Narodowy Rowy Łeba ruchome wydmy Smołdzino Łącka Góra Czołpino Wydmy Czołpińskie Wydmy Łebskie Czołpińska Góra Rąbki Rowokół Skansen w Klukach Muzeum Wsi Słowińskiej

Data publikacji: 2008-08-20 | Liczba wyświetleń: 13190