Schroniska górskie w Karkonoszach

Zobacz jakie schroniska górskie czekają na turystów w Karkonoszach.

Schroniska górskie w Karkonoszach
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Karkonosze to jedne z najpiękniejszych i najpopularniejszych pasm górskich w naszym kraju. Dlatego też mają one wspaniale rozwiniętą bazę noclegową oferującą szeroki wybór noclegów od ekskluzywnych hoteli, poprzez pensjonaty, wille, apartamenty aż do kwater prywatnych czy schronisk górskich. Te ostatnie cieszą się nieustanną popularnością mimo, iż nie oferują wygód. Wynika to z faktu, iż schroniska mają swój niepowtarzalny klimat oraz są doskonałym punktem wypadowym. Oszczędzamy w ten sposób dużo czasu, dzięki czemu mamy sposobność zobaczenia większej części tego przepięknego pasma.

Najważniejsze schroniska w Karkonoszach:

  • Samotnia – to dość małe, lecz bardzo urokliwe i pięknie położone schronisko mające bardzo często komplet gości. Jego lokalizacja znajduje się w Kotle Małego Stawu, nad jego samym brzegiem. Dzięki czemu uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Samotnia jest własnością PTTK i oferuje 50 miejsc noclegowych, a także pełne wyżywienie. Organizowane są tu śluby, szkolenia, imprezy firmowe, a także spotkania kulturalne i sportowe. Poza tym schronisko jest doskonałą bazą wypadową do pieszych wycieczek, gdyż niedaleko stąd znajduje się Śnieżka czy piękny Wielki Staw.
  • Strzecha Akademicka - znajduje się zaledwie kilka minut od Samotni na przecięciu żółtego oraz niebieskiego szlaku, na wysokości 1258 metrów. Strzecha Akademicka to schronisko PTTK położone pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem. Obecnie schronisko posiada 137 miejsc noclegowych. Oferuje się pełne wyżywienie, a także schronisko zostało wyposażone w saunę i inne urządzenia rekreacyjne. To jedno z większych schronisk, lecz mające typowo górski klimat i miłą obsługę.
  • Dom Śląski – to schronisko położone na Równi Pod Śnieżką na wysokości 1400 m.n.p.m. Znajdują się tu 72 miejsca noclegowe w pokojach 2,3,4,5,6-osobowych. Atutem tego miejsca jest fakt, iż ze schroniska widać najwyższy szczyt Karkonoszy-Śnieżkę. Oczywiście do dyspozycji dla strudzonych turystów oddany jest bufet. Obok schroniska znajdowało się turystyczne przejście graniczne.
  • Schronisko na Szrenicy - usytuowane jest na wysokości 1362 m.n.p.m. i jest wspaniałym azylem po malowniczych wędrówkach czy szalonych eskapadach narciarskich. Schronisko może poszczycić się smakowitą kuchnią i przytulnie urządzonymi pokoikami. Stanowi idealną bazę wypadową i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. W ofercie noclegowej jest 98 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 5, 6-osobowych. Atmosfera jest to fantastyczna a widoki niezapomniane.
  • Schronisko na Hali Szrenickiej - położone jest w zachodniej części Karkonoszy, pomiędzy dwoma szczytami Kamiennikiem i Szrenicą. Schronisko na Hali Szrenickiej posiada 110 miejsc noclegowych i tym samym należy do największych tego typu obiektów w Karkonoszach. W ofercie jest również bufet serwujący zimne i gorące posiłki.
  • Schronisko pod Łabskim Szczytem - zlokalizowane jest na krawędzi Łabskiego Kotła, a także na skrzyżowaniu kilku turystycznych szlaków. Lecz najważniejsze, iż zachowało klimat i atmosferę prawdziwego górskiego schroniska oraz jest wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania Karkonoszy. Ze schroniska położonego na wysokości 1168 m.n.p.m roztacza się przepiękny widok na Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie. Schronisko pod Łabskim Szczytem oferuje swoim gościom 50 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i 8-osobowych. Natomiast bufet oferuje całodzienne wyżywienie: śniadanie, obiady i kolacje.
  • Schronisko Odrodzenie - położone jest nieopodal Przełęczy Karkonoskiej i poniżej Małego Szyszaka. Budynek obecnego schroniska PTTK został wzniesiony w latach 1923-1927. Schronisko znajduje się na wysokości 1236 m n.p.m. Ilość miejsc: 112.
  • Schronisko na Przełęczy Okraj – położone jest na granicy z Czechami na wysokości 1046 m n.p.m. pomiędzy Karkonoszami a Lasockim Grzbietem. Obok schroniska znajduje się drogowe przejście graniczne z Czechami, a przy schronisku znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych w tym m.in. na Śnieżkę. Schronisko znajduje się w drewnianym budynku postawionym w 1975 roku, składającym się z dwóch obiektów: domku z recepcją i bacówki, która przeznaczona jest na miejsca noclegowe. Jest ich tylko 28. Przy schronisku znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Karkonoszy i okolic.
  • Schronisko nad Łomniczką - powstało na wysokości 1002 m n.p.m. w dolnej części Kotła Łomniczki nad brzegiem potoku Łomniczka płynącego u podnóża Śnieżki. Obok schroniska przebiega główny szlak turystyczny na Śnieżkę oraz do symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór. Schronisko znajduje się w drewnianym budynku powstałym na początku XX wieku. Niestety nie posiada w ofercie noclegów i jest nieco zapomniane z powodu popularności wyciągu na Kopę. Przy schronisku znajduje się punkt widokowy na Czarną Kopę.
  • Schronisko Kamieńczyk – jest to to prywatne schronisko leżące obok słynnego wodospadu Kamieńczyka. W ofercie jest 20 miejsc noclegowych w pokojach 2-osobowych oraz jadalnia z bufetem. Przyjemna i miła atmosfera.
Tagi: Karkonosze Szrenica Hala Szrenicka schroniska górskie schroniska schroniska w Karkonoszach Samotnia Strzecha Akademicka Dom Śląski

Data publikacji: 2008-08-08 | Liczba wyświetleń: 11229