Schroniska Tatrzańskie - schroniska turystyczne w Tatrach

Początki schronisk sięgają początku XIX wieku, kiedy to założono pierwsze schronisko tatrzańskie pod Krywaniem, na potrzeby podróżującego arcyksięcia węgierskiego.

Tatry, schronisko turystyczne Murowaniec
fot. TTstudio/shutterstock.com

Pierwsze powstałe budowle wysoko w Tatrach miały bardzo prymitywny charakter i skromną zabudowę. Początki schronisk sięgają początku XIX wieku, kiedy to założono pierwsze schronisko tatrzańskie pod Krywaniem, na potrzeby podróżującego arcyksięcia węgierskiego. Z biegiem lat budowle te stawały się coraz bardziej ciekawe architektonicznie, czasem wpisane w krajobraz, a czasem zupełnie odmienne.

W zachodniej części Tatr Słowackich znajduje się kompleks ze schroniskiem polem namiotowym i kempingiem znane pod nazwą Autokemping "Raczkowa". Dość wygodny dojazd, latem nawet autobusem, pozwala nadać temu miejscu miana dostępności. Można tu coś zjeść, umyć się, a nawet przenocować. Dla amatorów pieczonych na ognisku kiełbasek administratorzy wyznaczyli odpowiednie miejsce. W niedalekiej odległości znajdują się również bogatsze i bardziej luksusowe hotele.

Schronisko pod Siodełkiem to położony po czeskiej stronie Tatr, na wysokości 1200 metrów budynek, znany również pod nazwą Bilikova Chatka, na cześć zamordowanego przez hitlerowców słynnego, czeskiego narciarza. Jest to pierwszy tego typu budynek postawiony przez Towarzystwo Tatrzańskie.

Nieistniejące dziś Schronisko Błaszczyńskich, należało niegdyś do najbardziej znanych schronisk tatrzańskich. Dziś znajduje się w nim leśniczówka, zwana Leśniczówką Chochołowską. Administratorem tego budynku jest dziś Tatrzański Park Narodowy. Powstałe z inicjacji rodziny Błaszczyńskich, zniszczone w czasie wojny i z uporem odbudowane po wojnie.

Jedno z nieistniejących, a niezwykle popularnych niegdyś schronisk znajdujących się na wysokości 1600 m.n.p.m, to Schronisko Kieżmarskie. Dziś choć nie istnieje, ustalenie jego miejsca nie należy do trudnych.

Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego należy jedno z najsłynniejszych schronisk nad Morskim Okiem. Ulokowane dokładnie w Dolinie Rybiego Potoku pozwala strudzonemu turyście zaspokoić głód i posiada dość dużą bazę noclegową. W latach siedemdziesiątych obiekt ten został uznany jako zabytek tatrzańskiej architektury. Przez to miejsce przebiega wiele ważnych szlaków turystycznych. Poza nim, powstawało w okolicy Morskiego Oka, w latach dwudziestych kilka innych takich obiektów, ale często zniszczenia wojenne i pożary pochłaniały ich bez śladu.

1500 m.n.p.m na Hali Gąsienicowej znajduje się Schronisko "Murowaniec". Zbudowane w latach dwudziestych, posiada 120 miejsc noclegowych. Z jego murami związanych jest wiele ciekawych osobistości takich jak Adam Asnyk, czy były Prezydent międzywojennej Polski Stanisław Wojciechowski.

Reinerowa Chata to obiekt po czeskiej stronie Tatr Wysokich, który obecnie nie figuruje w przewodnikach jako schronisko, ponieważ straciło swoje pierwotne zastosowanie. Można tu zjeść, odpocząć i zwiedzić Muzeum Tatrzańskie, bazy noclegowej ono nie posiada.

W czeskich Tatrach, tuż u podnóża Rys znajduje się Schronisko o ciekawej lokalizacji. Trudno dostępne miejsce nie mające żadnej drogi dojazdowej ani wyciągu, jest świetną bazą wypadową w drodze na szczyt Rys. Elektryczność dostarczana jest za pomocą baterii słonecznych, a wodę pozyskuje się z pobliskiego strumienia. Schronisko zaopatrują w produkty tragarze, bądź sami przybywający tam turyści.

Zbójecka Chata znajdująca się w Tatrach Wysokich, to schronisko usytuowane na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. istnieje od lat dwudziestych poprzedniego stulecia, ale nie była to pierwsza budowla na tym terenie. Inicjatorem pierwszego budynku zwanego Chatą Myśliwską byli węgierscy myśliwi. Potem zrobiono z niej użytek dla potrzeb turystów i tak powstało prawdziwe Schronisko.

Tagi: schroniska turystyczne Tatry Schronisko nad Morskim Okiem Schronisko Kieżmarskie Schronisko Murowaniec Reinerowa Chata Schronisko pod Siodełkiem

Data publikacji: 2009-05-30 | Liczba wyświetleń: 5530