Słoneczna Hiszpania

Jeśli zdecydujemy się spędzić urlop w Hiszpanii to jednego możemy być pewni - słońca nie zabraknie.

Wiatraki Don Kichota. Cosuegra, Hiszpania
fot. leoks/shutterstock.com

Hiszpania jest krajem stosunkowo jednolitym terenowo gdyż w zdecydowanie większej części kraju jest teren górzysty i jedynie blisko wybrzeża, w Andaluzji na południu oraz w Katalonii na północy są tereny nizinne. Klimat jest zróżnicowany gdyż w środku kraju jest przeważnie gorący i suchy, na południowy zachodzie jest gorący i trochę bardziej wilgotny niż w centrum, północy zachód jest wilgotny i chłodny, natomiast północny wschód ma klimat typowo śródziemnomorski czyli ciepły i w miarę wilgotny. Madryt który jest położony w centralnej części kraju jest stolicą i największym miastem Hiszpanii mieszka tu ponad 3 mln ludzi. Miasto należałoby zacząć zwiedzać od pałacu królewskiego który jest oficjalną siedzibą króla Karola I. Wiele pomieszczeń otwartych jest dla ruchu turystycznego i każdy może zobaczyć w jakich luksusach żyli królowie tego pięknego kraju. Madryt może poszczycić się dużą liczbą ogrodów oraz parków z których niektóre znajdują się blisko rzeki Manzanares. W Madrycie jest również duża liczba muzeów np. Prado które jest jednym z największych muzeów na świecie gdzie możemy znaleźć zbiory takich wybitnych artystów jak: Michał Anioł, Francisco Goya, El Greco. Miasto ma dwa duże stadiony piłkarskie - Vicente Calderón który jest stadionem klubu Atlético Madryt, oraz ten najbardziej znany Santiago Bernabéu który jest stadionem klubu Real Madryt, będąc przy sporcie warto dodać że w stolicy znajduje się największa arena (Las Ventas) na której rozgrywane są walki byków.

Barcelona jest drugim co do liczby ludności miastem Hiszpanii ale być może dla niektórych jest nawet bardziej atrakcyjne od stolicy. Jest to centrum kulturalne Hiszpanii i niewątpliwie bardzo piękne miasto. Sagrada Família to kościół który nie jest bynajmniej starym kościołem gdyż zaczęto go budować pod koniec XIX wieku i stoi niedokończony do dnia dzisiejszego gdyż zginął architekt a później podczas wojny domowej wszystkie projekty zostały zniszczone. W mieście jest pomnik wielkiego podróżnika Krzysztofa Kolumba. Tutaj ma siedzibę słynny klub piłkarski FC Barcelona, a fanów motoryzacji ucieszy tor wyścigowy Circuit de Catalunya na którym odbywa się wiele serii wyścigowych w tym GP2 oraz królowa sportów motorowych czyli formuła 1. Barcelona ucieszy miłośników plażowania oraz sportów wodnych – są tutaj czyste plaże oraz morze w którym można się przejrzeć.

Walencja kolejny ważna miejscowość turystyczna w Hiszpanii. El Carme – to dzielnica dla zwolenników nocnych harców gdyż życie się tutaj zaczyna dopiero w nocy, natomiast La Ciudat de les Artes oraz les Ciencies to dzielnice kultury i sztuki gdyż odbywa się tutaj duża liczba spektakli w tutejszych teatrach, operach, kinach. Innym równie popularnym miastem turystycznym jest niewątpliwie Sewilla które leży na południowym zachodzie kraju. Tutejszy klimat jest bardzo gorący i mimo że miasto nie ma dostępu do morza to przyciąga co roku wielu turystów do siebie. Znajduje się tutaj XII wieczny pałac Alkazar który jest świadectwem obecności ludności arabskiej na południu tego kraju. W Museo de Bellas Arte znajdują się zbiory od czasów średniowiecza aż do ubiegłego wieku, natomiast katedra de Santa María który jest gotyckim kościołem w miejscu w którym był kiedyś meczet o którym przypomina minaret który pozostał do dnia dzisiejszego.

Tagi: Hiszpania Andaluzja Katalonia Madryt muzeum Prado Barcelona Walencja Sewilla pałac Alkazar

Data publikacji: 2008-06-09 | Liczba wyświetleń: 3041