Szlak Orlich Gniazd

Masz kilka dni wolnego i nie wiesz, co z nimi zrobić? Szlak Orlich Gniazd, to świetny pomysł na spędzenie udanego i bogatego w liczne atrakcje weekendu.

Szlak Orlich Gniazd
fot. pixabay.com

Masz kilka dni wolnego i nie wiesz, co z nimi zrobić? Siedzisz z rodziną w domu nudząc się, bo nie stać was na drogie wczasy? A może chciałbyś pokazać dzieciom piękny kawałek Polski i zaznajomić je w praktyce z historią naszego pięknego kraju? Szlak Orlich Gniazd, to świetny pomysł na spędzenie udanego i bogatego w liczne atrakcje weekendu. Ten turystyczny, malowniczy szlak stanowią przede wszystkim w 75 procentach piękne, tajemnicze jaskinie, które są śladami formowania się powierzchni Ziemi. Pochodzą one sprzed setek milionów lat.

Kolejnymi atrakcjami wartymi odwiedzenia są liczne drewniane grodziska, które powstawały na szczytach niedostępnych skalnych ostańców. Są one dziś namiastką powstałego w średniowieczu systemu obrony zachodniej granicy Polski. Na Szlaku Orlich Gniazd znajdują się liczne zabytkowe zamki i warownie. Tylko nieliczne zachowały się w całości i dokumentują ostatnie 700 lat historii Polski.

Zamki, lub ich ruiny znajdziemy w takich miejscach jak:

 • Korzkiew,
 • Ojców,
 • Pieskowa Skała,
 • Rabsztyn,
 • Bydlin,
 • Smoleń,
 • Pilica,
 • Ogrodzieniec,
 • Morsko,
 • Bobolice,
 • Mirów,
 • Olsztyn koło Częstochowy.

Pozostałe okoliczne budowle, które nie są objęte zasięgiem Szlaku Orlich Gniazd znajdziemy na Szlaku Warowni Jurajskich, który kilkakrotnie krzyżuje się z Orlimi Gniazdami. Znajduje się na nim także mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Na Szlaku Warowni Jurajskich leżą ruiny strażnic w Suliszowicach, Przewodziszowicach, Łutowcu, Ryczowie a także ruiny zamków w Ostrężniku, Ojcowie, w Ogrodzieńcu, Pieskowej Skale i Morsku. Szlak ten biegnie obok klasztoru w Grodzisku, przez Ojcowski Park Narodowy i rezerwaty Ostrężnik, Góra Zborów, czy Smole. Oba szlaki są bardzo często odwiedzane przez licznych turystów. Nic w tym dziwnego, bo malownicze zakątki, tajemnicze jaskinie i piękne budowle czy ich ruiny są warte tych odwiedzin.

Nie można nudzić się w tym regionie. Turyści mają do dyspozycji szlak pieszy, ale i także rowerowy i szlak konny. Jeśli twoje dzieci uwielbiają tego typu atrakcje, to czeka na nie mnóstwo przygód. Jeśli wspomniane atrakcje nie są dla was wystarczające, to możecie zobaczyć także inne, równie wspaniałe np. Pustynię Błędowską, wyciąg narciarski w Morsku, pałac i rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, oraz popularne Skały Kroczycie, które uznano za centrum wspinaczki jurajskiej. Ponadto na pewno urzeknie was najmniejszy wśród polskich parków narodowych - Ojcowski Park Narodowy.

Zwiedzenie szlaku Orlich Gniazd, to niesamowite przeżycie, bogate doświadczenie i niezapomniane wspomnienia pełne przygód. Ta przepiękna kraina o niezwykle urozmaiconym krajobrazie, bogata w zabytki, cenna pod względem przyrodniczym i kulturowym dostarczy wam fantastycznych atrakcji. Jest to jedno z najciekawszych zakątków turystycznych Polski. Piękno przyrody i architektury Szlaku Orlich Gniazd zostaje także docenione przez Europę Środkową. Wielu turystów przyjeżdża stamtąd, by zwiedzić te malownicze miejsca. Liczne atrakcje i piękne krajobrazy dostarczą wam wielu niesamowitych wrażeń i radości, a dzieci przy okazji zaczerpną wiele informacji z historii naszego kraju, czym będą mogły pochwalić się w szkole. Czas spędzony na Szlaku Orlich Gniazd z pewnością będzie dobrze spożytkowany a cały wyjazd bardzo udany.

Tagi: zamki Ojcowski Park Narodowy Szlak Orlich Gniazd jaskinie grodziska warownie Pustynia Błędowska

Data publikacji: 2017-04-14 | Liczba wyświetleń: 5597