Szlak Powstańców Śląskich

Szlak Powstańców Śląskich przechodzi przez takie miejscowości Śląska i Opolszczyzny jak: Gliwice, Kędzierzyn-Koźle, Piekary Śląskie, Strzelce Opolskie, Bytom, Tarnowskie Góry czy Sierakowice.

Szlak Powstańców Śląskich oznaczony jest kolorem niebieskim i przechodzi przez miejscowości Śląska, którymi przetoczyły się walki podczas powstań śląskich w latach 1919-1921. Zaprojektowaniem szlaku zajął się ksiądz Jerzy Pawlik w latach 1968-1971, czyli w 60 rocznicę III Powstania Śląskiego. Trasa przechodzi przez takie miejscowości Śląska i Opolszczyzny jak: Gliwice, Kędzierzyn-Koźle, Piekary Śląskie, Strzelce Opolskie, Bytom, Tarnowskie Góry czy Sierakowice. Ścieżkę tą szczególnie polecamy osobom zainteresowanym historią Śląska. Góra Świętej Anny znajdująca się po drodze na szlaku to miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić. Dawno temu na szczycie góry znajdowała się pogańska świątynia, natomiast obecnie stoi tutaj klasztor franciszkański. Budowla ta jest obecnie licznie odwiedzana przez pielgrzymów z naszego kraju, ale zdarzają się także osoby z zagranicy. Gliwice to największe miasto, przez które przechodzi szlak turystyczny. Polecamy się tutaj zatrzymać chociażby z uwagi na Zamek Piastowski pochodzący z połowy wieku XIV i zlokalizowany w centrum miasta. Na dzień dzisiejszy jest on częścią Muzeum w Gliwicach. Kędzierzyn-Koźle to kolejne interesujące miasto na trasie szlaku. Jednak w przeciwieństwie do Gliwic nie jest umiejscowione w województwie śląskim, tylko we wschodniej części województwa opolskiego. Znane jest przede wszystkim z dużych zakładów chemicznych tutaj umiejscowionych. Jednak turysta przemierzający Szlak Powstańców Śląskich zatrzyma się raczej przy dawnych umocnieniach miejskich niż przy fabryce. Fragmenty fortyfikacji miejskich, które przetrwały do dnia dzisiejszego pochodzą prawdopodobnie z okresów od XIII do XIX wieku.

Tagi: Opolszczyzna Gliwice Kędzierzyn-Koźle Piekary Śląskie Strzelce Opolskie Bytom Tarnowskie Góry Sierakowice Góra Świętej Anny Zamek Piastowski

Data publikacji: 2008-12-08 | Liczba wyświetleń: 3520