Szlak Zamków Gotyckich dla miłośników historii oraz architektury

Główną atrakcją na tym szlaku są dawne zamki krzyżackie, które do dnia dzisiejszego prezentują się wspaniale.

Zamek Krzyżacki w Malborku
fot. pixabay.com

To idealna trasa dla miłośników historii oraz średniowiecznej architektury obronnej. Główną atrakcją na tym szlaku są dawne zamki krzyżackie, które do dnia dzisiejszego prezentują się wspaniale. Szlak Zamków Gotyckich prowadzi przez tereny Pojezierza Pomorskiego i Pomorskiego, zaś oprócz zabytków gotyckich można w czasie wędrówki podziwiać piękne, polodowcowe krajobrazy. Długość trasy wynosi około 200 kilometrów, zaś najlepszym sposobem na jej pokonanie jest własny samochód. Przejazd taki zajmuje kilka dni i dostarcza wielu wrażeń. Wśród obiektów znajdujących się na trasie nie brak takich perełek dawnej architektury, jak zamki w Bytowie, Gniewie czy w Lidzbarku Warmińskim.

Wędrówkę Szlakiem Zamków Gotyckich warto zacząć w Bytowie. Znajduje się tu jeden z ciekawszych zamków krzyżackich na ziemiach polskich. Wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku jest typowym przykładem gotyckiej architektury obronnej. Poważnie zniszczony w trakcie wojny ze Szwedami doczekał się gruntownej restauracji. Dziś w jego wnętrzu mieści się m.in. biblioteka oraz hotel z restauracją. Najważniejszym dla turystów punktem jest jednak funkcjonujące na zamku Muzeum Zachodniokaszubskie.

Kolejną ważną miejscowością na tym szlaku jest Gniew. Tu w XIV wieku, nad rzeką Wisłą, zbudowana została krzyżacka warownia, która często przechodziła z rąk do rąk. W swej historii zamek w Gniewie pełnił różne funkcje. Służył zarówno jako spichlerz, jak i jako wyjątkowo ciężkie więzienie w okresie pruskim. W okresie niemieckiej okupacji na zamku mieściła się szkoła dla niemieckich chłopców, która miała charakter paramilitarny. Dziś na zamku odbywają się lekcje historii, wielką popularnością cieszą się również organizowane tu turnieje rycerskie oraz pokazy rzemiosła średniowiecznego.

O zamku w Malborku, który również znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich, słyszał każdy. Wszak to najpotężniejsza budowla obronna w Polsce i najwspanialszy ze wszystkich zabytków związanych z działalnością zakonu krzyżackiego na ziemiach polskich. Tu, nad rzeką Nogat, już w XIII wieku powstała silnie ufortyfikowana warownia, która odegrała tak ważną rolę w dziejach Polski. W XIV i XV wieku w Malborku miał swą siedzibę wielki mistrz zakonu, sam Malbork pełnił zaś rolę stolicy państwa krzyżackiego. O tym, jak wspaniałym zabytkiem jest zamek w Malborku najlepiej świadczyć może wpisanie go na listę UNESCO.

Inną ciekawą budowlą na trasie jest zamek w Sztumie. Jego największym walorem jest położenie na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami. Sam Sztum służył wielkim mistrzom zakonu jako letnia rezydencja, dziś zamkowy dziedziniec jest zaś miejscem organizacji licznych imprez o charakterze historycznym.

Kolejny ciekawy zamek znajduje się w Kwidzynie. Jego największa atrakcją jest ogromna latryna – największa ze wszystkich spotykanych w krzyżackich warowniach. Była to specjalna wieża, dobudowana do zachodniej części rezydencji, do której prowadzi specjalny ganek wspierający się na potężnych filarach.

Również Ostróda może pochwalić się ciekawym zamkiem z okresu krzyżackiego. Choć warowania ta została poważnie uszkodzona w 1945 roku, po wojnie doczekała się starannej rekonstrukcji. Dziś są tu organizowane wystawy historyczne, działa również zamkowe muzeum.

W pobliskiej Nidzicy znajduje się kolejna ciekawa perełka gotyckiej architektury. Prawdziwą ciekawostką są zachowane tu w dość dobrym stanie fragmenty gotyckich polichromii.

Ważnym punktem na szlaku jest Olsztyn. Tu w XIV wieku powstał murowany zamek  obronny, który pełnił funkcję siedziby biskupa warmińskiego. Jednym z administratorów tego zamku był zaś sam Mikołaj Kopernik, który zasłynął jako dobry gospodarz. Dziś zamek nadal odgrywa ważną rolę. Jest nie tylko najcenniejszym zabytkiem miasta, ale i ważną placówką kulturalną. W jego murach ma zaś swą siedzibę Muzeum Warmii i Mazur.

Okazały zamek biskupi podziwiać można również w Lidzbarku Warmińskim. To jedna z najpiękniejszych rezydencji obronnych z okresu średniowiecza, która miała służyć osobom duchownym.

Tagi: zabytki Szlak Zamków Gotyckich Malbork zamki krzyżackie Muzeum Warmii i Mazur

Data publikacji: 2017-02-10 | Liczba wyświetleń: 2415