Szwajcaria Kaszubska czyli popularne Kaszuby

Kaszuby to niezwykle ciekawy region naszego kraju i chyba niedoceniany jako region turystyczny.

Szwajcaria Kaszubska, Kaszuby
fot. gkrphoto/shutterstock.com

Szwajcaria Kaszubska to potoczne określenie Pojezierza Kaszubskiego. Kaszuby to niezwykle ciekawy region naszego kraju i chyba niedoceniany jako region turystyczny. Ci, którzy kochają Kaszuby spędzają tam co roku swój urlop jednak dla większości Polaków region kaszubski jest zupełnie nieznany. Większość turystów ciągnie nad morze, w góry lub na Mazury nie dostrzegając piękna jakie kryje w sobie Szwajcaria Kaszubska. Kaszuby rozciągają się od pobrzeża Morza Bałtyckiego po Bory Tucholskie. Region tez wyróżnia się dzięki zachowaniu swojej odrębności, Kaszubów charakteryzuje własna kultura, zwyczaje i kaszubska gwara.

Szwajcaria Kaszubska znana jest przede wszystkim ze wspaniałych jezior, których liczba przekracza tysiąc. Tak więc popularne określenie kraina tysiąca jezior nie jest więc wcale przesadzone. Oprócz jezior Kaszuby zachwycają i zadziwiają, co jest niezwykłe na nizinnym terenie licznym występowaniem dość wysokich wzgórz. Wzgórza w połączeniu z jeziorami tworzą niesamowicie malowniczy krajobraz. Nad całym regionem górują Wzgórza Szymbarskie z najwyższym wzniesieniem na polskim niżu - Wieżycą (329 m). Ze szczytu Wieżycy widoczna jest przepiękna panorama całego Pojezierza Kaszubskiego.

Najważniejsze miejscowości to Kościerzyna oraz Kartuzy. Kościerzynę wyróżnia duża liczba wzniesień znajdujących się w okolicach miasta, ponadto w mieście znajduje się Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz skansen kolejowy. Do Kartuz uważanych za stolicę Kaszub prowadzi Droga Kaszubska, słynąca z pięknych widoków, wspinająca się w początkowej fazie stokiem wspomnianej już wcześniej Wieżycy. W samych Kartuzach warto zobaczyć Muzeum Kaszubskie, w którym znajduje się ekspozycja o tematyce życia dawnych mieszkańców Kaszub.

Data publikacji: 2007-10-13 | Liczba wyświetleń: 21445