Szwajcaria Połczyńska - Drawski Park Krajobrazowy

Są to najładniejsze tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego. Szwajcaria Połczyńska składa się z kilku regionów o ciekawej rzeźbie terenu i nieocenionych walorach przyrodniczych.

Są to najładniejsze tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego. Szwajcaria Połczyńska składa się z kilku regionów o ciekawej rzeźbie terenu i nieocenionych walorach przyrodniczych.

"Dolina Pięciu Jezior" położona jest 7 km od Połczyna- Zdrój, na obszarze niemalże 230 ha, na którym znajduje się założony w 1987 roku rezerwat przyrody. Rezerwat ten chroni przede wszystkim morfologiczną formę Pojezierza Drawskiego. Miejsce to oprócz ciekawych i chronionych gatunków roślin, zawiera wspaniale kompleksy leśne. Na terenie rezerwatu znajduje się również dolina polodowcowa o długości 4 km, której strome zbocza wznoszą się nawet do 55 metrów od samego jej dna. Właśnie temu cofającemu się lodowcowi Szwajcaria Połczyńska zawdzięcza swój unikatowy wygląd.

Przełom rzeki Dębnicy - rzeka płynie tu ogromnym polodowcowym kanionem, co czyni z niej prawdziwie górski potok o malowniczym otoczeniu i niezwykle ciekawym nurcie. Spyczna Góra to wspaniałe wzniesienie utworzone przez lodowiec. Najlepszy punkt widokowy, z którego można obejrzeć malowniczy krajobraz.

Połczyn Zdrój - najstarsze miasto o walorach uzdrowiskowych w Polsce. Prawa miejskie dostał w 1337 roku. Dzięki wodom solankowym w tutejszych uzdrowiskach leczy się schorzenia neurologiczne i ginekologiczne. Na terenie miasta znajdziemy wspaniały Park Zdrojowy z wiekowym drzewostanem oraz wspaniałe zabytki architektury.

Krainę Szwajcarii Połczyńskiej można odwiedzić na wiele różnych sposobów. Cała masa oznakowanych szlaków turystycznych zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek. Można ją przejść, przejechać a nawet przepłynąć. Pamiętajmy, że z istniejącego tu jeszcze w latach 90 - tych kolejowego szlaku, przy pomocy unijnych środków, wybudowano wspaniały szlak rowerowy. Dzięki niemu zwiedzanie Szwajcarii Połczyńskiej należy do niezwykle ciekawych i atrakcyjnych. Urokiem trasy są niezliczone oczka wodne, strumyki i wspaniała zieleń lasów. Kiedyś widoki te podziwiano z okien wagonów, dziś możemy je oglądać jadąc rowerem.

Tagi: Szwajcaria Połczyńska Drawski Park Krajobrazowy Dolina Pięciu Jezior Dębnica Spyczna Góra Połczyn Zdrój

Data publikacji: 2009-08-08 | Liczba wyświetleń: 8747