Toskania - krajobrazy, zabytki i Krzywa Wieża w Pizie

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tak ogromnej popularności Toskanii jest imponująca liczba zabytków,

Toskania, Włochy
fot. Samot/shutterstock.com

Toskania to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych regionów Włoch. Region ten położony jest na zachodnim wybrzeżu, oblewanym przez wody Morza Tyrreńskiego w środkowej części kraju. W skład Toskanii wchodzą też wyspy archipelagu toskańskiego z najsłynniejszą z nich - Elbą, na którą zesłano niegdyś Napoleona Bonaparte. Najsłynniejsze miasta tego regionu to Florencja (stolica Toskanii), Piza, Siena oraz Lucca. Znakiem rozpoznawczym i jednym z symboli tego regionu jak również całych Włoch jest słynna Krzywa Wieża w Pizie.

Zabytki Toskanii

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tak ogromnej popularności Toskanii jest imponująca liczba zabytków. Oczywiście najsłynniejszym zabytkiem jest Krzywa Wieża w Pizie, która swe pochylenie zawdzięcza niestabilności tamtejszego podłoża. Budowla jest znana na całym świecie i stanowi obowiązkowy punkt dla wszystkich zwiedzających ten region Włoch. Toskania uważana jest za kolebkę włoskiego renesansu, wtedy właśnie region ten przeżywał okres swojej największej świetności. Z tego też powodu obecnie możemy w Toskanii podziwiać tak dużą liczbę zabytków, z których większość pochodzi właśnie z epoki odrodzenia.

We Florencji na uwagę zasługuje Katedra Santa Maria del Fiore, wysoka na ponad 100 metrów należy do największych oraz najsłynniejszych kościołów na świecie. Godny polecenia jest też najstarszy budynek tego miasta - Baptysterium San Giovanni. Najwięcej zabytków we Florencji znajdziemy na placu Piazza della Signoria, za prawdziwą perełkę architektury uznawane są florenckie mosty.

Oprócz Florencji oraz Pizy miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Toskanii jest Siena. Zwiedzanie miasta należałoby zacząć od jego centrum - Piazza del Campo. Plac o kształcie wielkiej muszli uważany jest za jeden z najpiękniejszych placów świata. Całe miasto zresztą kusi swoim niepowtarzalnym urokiem.

Pozostałe walory Toskanii

Walorem Toskanii jest jej położenie. W niedalekiej odległości znajduje się stolica Włoch - Rzym. Poza tym region położony jest nad morzem i w pobliżu gór. W skład regionu wchodzi część pasma górskiego Apeniny, a najwyższym szczytem na terenie Toskanii jest Monte Prado - 2050 metrów nad poziomem morze. Kolejnym atutem tego miejsca jest rewelacyjna toskańska kuchnia. Podsumowując Toskania oferuje nam piaszczyste plaże, górskie szczyty, piękne miasta pełne cennych zabytków, urocze restauracje ze wspaniałym jedzeniem, wino oraz cudowne, malownicze krajobrazy. Czego chcieć więcej?

Tagi: Toskania Włochy Morze Tyrreńskie Elba Florencja Piza Siena Lucca Krzywa Wieża w Pizie zabytki Toskanii Katedra Santa Maria del Fiore Baptysterium San Giovanni Piazza della Signoria Piazza del Campo Rzym Apeniny Monte Prado

Data publikacji: 2008-09-15 | Liczba wyświetleń: 17077