Turystyczny sprzęt do tłumaczeń i oprowadzania

Systemy do oprowadzania grup i wycieczek są niezwykle praktyczne zarówno dla przewodników, tłumaczy, pracowników muzeów, jak i samych turystów.

Turystyczny sprzęt do tłumaczeń i oprowadzania
fot.

Systemy do oprowadzania grup i wycieczek są niezwykle praktyczne zarówno dla przewodników, tłumaczy, pracowników muzeów, jak i samych turystów. Dzięki radiowej transmisji audio, słuchacze mogą usłyszeć w słuchawce wyraźny głos przewodnika czy narratora i jednocześnie bez przeszkód skupić się na zwiedzanych obiektach. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać system audioguide a kiedy tourguide?

Systemy tour-guide i audio-guide – czym się różnią?

Często obie nazwy stosowane są zamiennie. Nie jest to jednak do końca poprawna metoda, ponieważ audioguide i tourguide wykorzystuje się w nieco innych sytuacjach.

Systemy audioguide wykorzystywane są zwykle w muzeach, skansenach i innych obiektach, które posiadają stałą ekspozycję i trasę zwiedzania. Służą do zwiedzania indywidualnego. Te systemy wyposażone są w odbiorniki ze słuchawkami, udostępniane turystom na czas zwiedzania. Zwiedzający słuchają nagranego wcześniej głosu lektora, który oprowadza ich po danym obiekcie.

Istnieją różne sposoby uruchamiania audycji dotyczących konkretnych eksponatów. Podstawowa metoda polega na manualnym wprowadzeniu kodu z danego eksponatu do urządzenia audioguide (za pomocą wbudowanej klawiatury). Bardziej zaawansowane rozwiązania półautomatyczne wykorzystują markery kodów radiowych lub podczerwieni i wymagają nakierowania urządzenia na dany marker umieszczony przy obiekcie. Najmniej angażujące dla zwiedzającego są systemy automatyczne, które same uruchamiają audycie dzięki rozlokowanym na trasie markerom.

Gdy ekspozycja zawiera przekazy audio (np. w postaci komunikatów do widza lub z projekcji multimedialnych), wtedy warto wykorzystać rozwiązania automatyczne i półautomatyczne. Dzięki temu zwiedzający będą mogli wysłuchać przekazów w wybranym przez nich języku.

Niektóre urządzenia posiadają też funkcję przełączania między nagraniem audio, a głosem przewodnika. Wachlarz systemów wykorzystywanych do oprowadzania wycieczek dostępny jest w ofercie firmy Media Expo, na stronie tourguidesystemy.pl.

Systemy tourguide służą do oprowadzania grup w hałaśliwych miejscach, na zewnątrz budynków oraz do tłumaczeń na żywo. Konieczna jest tu obecność przewodnika lub tłumacza. Każdy system tourguide składa się z nadajnika radiowego i odbiorników ze słuchawkami. Przewodnik czy też tłumacz za pomocą bezprzewodowego mikrofonu przekazuje informacje do wszystkich członków grupy, którzy odbierają jego głos w słuchawkach. Zwiększa to komfort i bezpieczeństwo zwiedzania zarówno dla członków grupy jak i tłumaczy oraz przewodników. Zasięg odbiorników może przekraczać nawet 150 metrów.

Sprzęt do tłumaczeń wyposażony jest w odpowiednią ilość kanałów. Dzięki temu istnieje możliwość jednoczesnego tłumaczenia wypowiedzi nawet na kilka lub kilkanaście języków. Słuchacze ustawiają swoje odbiorniki na wybrany kanał, który transmituje głos tłumacza.

Wybór odpowiedniego systemu i sprzętu do tłumaczeń powinien być podyktowany charakterem wycieczek, ilością uczestników oraz rodzajem zwiedzanego miejsca. Do indywidualnego zwiedzania, wewnątrz budynków oraz w miejscach, w których należy zachować ciszę, sprawdzą się systemy audioguide. W czasie zwiedzania grupowego, podczas wycieczek w hałaśliwe miejsca lub w trakcie tłumaczeń, lepiej spisze się system tourguide.

Tagi: tourguide

Data publikacji: 2017-05-06 | Liczba wyświetleń: 1702