Turystyka aktywna Dolny Śląsk

Dolny Śląsk jest uznawany za jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju i dlatego też, co roku jest odwiedzany przez coraz większą liczbę turystów z całej Polski.

Turystyka aktywna Dolny Śląsk, wspinaczka skałkowa
fot. Maciej Bledowski, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc. /shutterstock.com

Dolny Śląsk jest uznawany za jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju i dlatego też, co roku jest odwiedzany przez coraz większą liczbę turystów z całej Polski. Znajdujące się na terenie Dolnego Śląska wspaniałe góry, wzniesienia oraz równiny przyciągają wszystkich, którzy marzą o tym, aby spędzić trochę czasu z dala od zgiełku. Jest to idealny region dla wszystkich osób poszukujących prawdziwego piękna oraz spokoju. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób ta kraina opuszczonych zamków, mrocznych tajemnic jest idealnym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki. Regiony Dolnego Śląska są niezwykle atrakcyjne praktycznie o każdej porze roku, dlatego też aktywny wypoczynek wśród przepięknych lasów, malowniczych wzgórz oraz górskich szczytów cieszy się tak dużą popularnością oraz zainteresowaniem wśród turystów preferujących taką formę wypoczynku. Znajdujące się na terenie Dolnego Śląska liczne trasy turystyczne oraz piesze szlaki prowadzą przez obszary, które są najbardziej atrakcyjne zarówno pod względem przyrodniczym, jak i oczywiście turystycznym.

Turyści, którzy lubią wyzwania oraz sporty ekstremalne będą z pewnością zachwyceni licznymi drogami wspinaczkowymi oraz doskonale przygotowanymi szlakami narciarskimi w sezonie zimowym. Podróżni, którzy chcą zwiedzić tereny Dolnego Śląska szybko i niezwykle intensywnie powinni wybrać się na wycieczkę rowerową. Dzisiaj jest to o tyle proste, że samorządy zadbały o to, aby turyści mogli swobodnie poznawać owy region przemierzając go na dwóch kółkach. Na miłośników wycieczek rowerowych czekają znakomite ścieżki rowerowe, które charakteryzują się różnym stopniem trudności.

Warto pamiętać o tym, że co roku w tym regionie odbywa się jeden z etapów renomowanego wyścigu Tour de Pologne. Na wszystkich rowerzystów czekają dokładnie oznakowane trasy w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Rudawach Janowickich czy w Górach Sowich. Ponadto na przykład w powiecie kamiennogórskim trasy rowerowe podzielone zostały na dwie kategorie: ogólnie dostępne dla turystyki rodzinnej oraz szlaki, które są przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych rowerzystów. Miłośnicy wypraw rowerowych doskonałe trasy znajdą także w okolicach Wrocławia- na Wzgórzach Trzebnickich oraz Masywie Ślęży. Jednak na Dolnym Śląsku aktywna turystyka to nie tylko spacery oraz wycieczki rowerowe, ale także przede wszystkim wspinaczki górskie, których Mekką są Rudawy Janowickie. W Sokolich Górach, które potocznie nazywane są Sokolikami, szkoliło się wielu polskich himalaistów, ponieważ ponadto jest to chyba najciekawsze miejsce w kraju, które oferuje wspinaczkę skałkową w granicie. Do wspinaczki górskiej doskonałymi miejscami są także okolice Szklarskiej Poręby oraz Lądka Zdroju.

Turystyka aktywna na Dolnym Śląsku to także doskonale zorganizowane spływy kajakowe, które są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie. Spływy kajakowe są zazwyczaj organizowane po Odrze, Nysie Kłodzkiej, Oławie, Widawie oraz Bystrzycy. Ponadto Dolny Śląsk ma bardzo dużo do zaoferowania także miłośnikom białego szaleństwa. Największe ośrodki sportów zimowych znajdują się w Karkonoszach, w Masywie Śnieżnika, w Górach Sowich oraz Orlich. Miejsca te oferują przede wszystkim trasy w pełnej skali trudności, w skład, których wchodzą zarówno długie nartostrady, jak i krótkie stoki, której niejednokrotnie są bardzo ciekawe. W okolicach Andrzejówki natomiast znajdują się doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa biegowego i to właśnie tutaj odbywa się słynny Bieg Gwarków.

Tagi: turystyka aktywna Dolny Śląsk wycieczki rowerowe ścieżki rowerowe wspinaczka spływy kajakowe ośrodki sportów zimowych narciarstwo biegowe

Data publikacji: 2009-06-29 | Liczba wyświetleń: 6847