Turystyka biznesowa nowy sektor turystyki

W Polsce coraz popularniejszy staje się sektor turystyki, w którym podróże są powiązane z wykonywanym zawodem i dlatego też nosi ona nazwę turystyki biznesowej.

Turystyka biznesowa
fot. Kaspars Grinvalds, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc./shutterstock.com

W Polsce coraz popularniejszy staje się sektor turystyki, w którym podróże są powiązane z wykonywanym zawodem i dlatego też nosi ona nazwę turystyki biznesowej. Taki rodzaj turystyki można podzielić na kilka części, do których zaliczają się spotkania grupowe, czyli różnorodne konferencje i seminaria, a także podróże motywacyjne, wystawy w postaci targów oraz tak zwana turystyka korporacyjna.

Największą cechą turystyki biznesowej jest przede wszystkim wysoka specjalizacja oraz osiąganie wyższych zysków niż w przypadku turystyki innego rodzaju. W ofertach biur podróży można znaleźć coraz więcej propozycji wyjazdów połączonych z pracą. Coraz większa liczba hoteli w Polsce posiada takie wyposażenie, które pozwala na zorganizowanie w nim różnego rodzaju konferencji, a nawet szkoleń, dzięki czemu uczestnicy wyjazdu mają wszystko doskonale zorganizowane na miejscu. Elementem turystyki biznesowej są przede wszystkim podróże służbowe, które obejmują zarówno wyjazdy krajowe, jak i zagraniczne. Zgodnie z dostępnymi danymi głównymi centrami rozwoju turystyki biznesowej jest Olsztyn, Elbląg oraz Ełk. Wyjazdy takie odbywają się jednak także do miast, w których zlokalizowane są ważniejsze centra gospodarcze oraz znaczące przedsiębiorstwa.

Osoby, zwłaszcza obcokrajowcy, którzy korzystają z turystyki biznesowej bardzo chętnie korzystają z takich hoteli i ośrodków, w których mają do dyspozycji nie tylko nowoczesne i doskonale wyposażone sale konferencyjne, ale także basen, salony odnowy są biologicznej. Dzieje się tak przede wszystkim, dlatego, że osoby, które są na takiego rodzaju pracowniczym wyjeździe, w chwilach wolnych od pracy marzą o chwili relaksu, odprężenia oraz zebrania sił do dalszej pracy. Osoby takie niezwykle mocno cenią sobie właśnie chwile, które mają wyłącznie dla siebie. Jeśli wyjazd jest za granicę, to w wolnych chwilach jego uczestnicy chętnie zwiedzają miejscowe zabytki oraz krajobrazy odwiedzanego kraju. Warto pamiętać także o tym, że dobre sale biznesowe są dzisiaj domeną zdecydowanej większości hoteli oraz ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych, które starają się zapewnić swoim gościom jak najwyższy standard.

Jak pokazują różnorodne badania, to właśnie turyści biznesowi są największym napędem krajowej gospodarki, przede wszystkim dlatego, że zostawiają oni w kraju coraz większe sumy pieniędzy. Turystyka biznesowa posiada wiele zalet, dlatego też jej popularność z pewnością będzie wzrastała coraz bardziej.

Tagi: imprezy integracyjne turystyka biznesowa turystyka korporacyjna podróże służbowe

Data publikacji: 2009-07-02 | Liczba wyświetleń: 4559