Ubranie i wyposażenie dla rowerzysty

Jazda na rowerze górskim, a w szczególności jazda w terenie, wymaga nie tylko odpowiednio dobranego, solidnego roweru, ale również odpowiedniego ubioru i pozostałych elementów wyposażenia.

Ubranie i wyposażenie dla rowerzysty
fot. dolomite-summits/shutterstock.com

Jazda na rowerze górskim, a w szczególności jazda w terenie, wymaga nie tylko odpowiednio dobranego, solidnego roweru, ale również odpowiedniego ubioru i pozostałych elementów wyposażenia. Ubiór i zestaw odpowiednich narzędzi to podstawowe wyposażenie, które należy zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową.

Strój do jazdy na rowerze

Strój do jazdy na rowerze musi być przede wszystkim wygodny i zapewnić nam zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Warto zaopatrzyć się w kilka warstw ubrania i w miarę zamiany temperatury ubierać lub rozbierać się, unikając zarówno chłody jak i przegrzania organizmu. Warto ubrać się tak, aby ubrania z bawełny znajdowały się najbliżej ciała. Na strój z bawełny można nałożyć odzież z wełny lub materiałów syntetycznych. Strój na ciepłe i chłodniejsze dni różni się, jednak pewne elementy są niezmienne bez względu na pogodę. To kask oraz buty. Kask chroni głowę, na urazy której osoby szalejące po górskich zboczach są w szczególnie narażone. Z tego też powodu dobrej jakości kask powinien stać się podstawowym elementem wyposażenia każdego rozsądnego rowerzysty. Lekkie, wodoodporne buty muszą zapewniać przede wszystkim dobrą przyczepność, dlatego bardzo ważną ich częścią jest odpowiedni protektor. Na upalne dni najlepsza jest bawełniana i przewiewna koszulka oraz krótkie i wygodne spodenki. Te, które są produkowane z myślą o miłośnikach jazdy na rowerze, są obcisłe, dzięki czemu nie krępują ruchów. Warto wybrać te spodenki, które nie mają szwów. Dzięki temu podczas dłuższej jazdy można uniknąć problemów związanych z przykrymi otarciami. W chłodniejsze, deszczowe dni ważnym elementem stroju jest kurtka. Ma ona chronić przed wiatrem, wilgocią oraz chłodem. Dobrej jakości wodoodporna kurtka powinna zawsze znaleźć się w bagażu zabieranym na rowerowe wycieczki. Równie ważne w chłodniejsze dni stają się specjalne rajstopy dla kolarzy, które chronią przed chłodem, a jednocześnie zapewniają wygodę. W deszczowe dni warto pomyśleć również o wodoodpornych spodniach. Na chłody świetnym rozwiązaniem są specjalne rękawiczki, które nie tylko chronią dłonie przed chłodem, ale i otarciami będącymi skutkiem zbyt długiego przetrzymywania kierownicy.

Zestaw narzędzi dla rowerzysty

Ubiór to jeszcze nie wszystko. Dla osoby często odbywającej wycieczki na rowerze bardzo ważny jest zestaw odpowiednich narzędzi. Dzięki temu wiele napraw, często niezbędnych podczas wyjazdów, będzie można wykonać od ręki. Zestaw narzędzi powinien uwzględniać przede wszystkim:

  • łyżki do opon, które pozwalają zdjąć oponę z koła,
  • zestaw łatek, dzięki czemu pękniętą łatkę będzie można szybko zreperować,
  • klucze imbusowe i śrubokręty,
  • zapasowa dętka,
  • imadełko do wyciskania łańcucha.

Bez względu na wszystko dwa elementy wyposażenia są obowiązkowe. To pompka oraz zamek, pozwalający na przypinanie rowery np. do kraty przy sklepie.

Tagi: jazda na rowerze wyposażenie rowerzysty rower

Data publikacji: 2016-04-05 | Liczba wyświetleń: 4031