W centrum kotła bałkańskiego też można wypocząć

Bułgaria to kraj stosunkowo niewielki gwarantuje jednak swym odwiedzającym zarówno dostęp do morza jak i gór.

Bułgaria - plaża w Złotych Piaskach
fot. Aleksandar Todorovic/shutterstock.com

Bułgaria to kraj stosunkowo niewielki (około dwa razy mniejszy od Polski) gwarantuje jednak swym odwiedzającym zarówno dostęp do morza jak i gór. Bowiem ponad 60% terenów tego kraju, lezącego nad Morzem Czarnym, to obszary wyżynne oraz górzyste, średnie wzniesienie tego obszaru to ponad 450 metrów nad poziomem morza.

Klimat państwa leżącego w centrum "kotła bałkańskiego" jest w pewnym stopniu bardzo zbliżony do Polskiego, tyle tylko, że temperatury w okresie letnim są nieco wyższe. W rzeczywistości na tym terenie występują dwa rodzaje klimatu: podzwrotnikowy i wilgotny (nad morzem), oraz umiarkowany ciepły, kontynentalny i suchy (reszta obszarów kraju).

Bułgaria turystom, prócz korzystnego klimatu, oferuje także wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Należą do nich między innymi rezerwat przyrody Srebyrna, Park Narodowy Pirinu, czy zespół wykutych w skale cerkwi w miejscowości Iwanowo.

Co nieco o gospodarce, która w pewnym stopniu również opiera się na turystyce. Jak wiadomo Bułgaria, podobnie jak Polska przez wiele lat była pod kontrolą ZSRR, dlatego też kraj ten, tak samo jak nasz, przeszedł wiele reform. Obecnie eksportuje głównie… wina. Co więcej jest największym na świecie wytwórcą i zarazem eksporterem olejku różanego. Również rolnictwo jest na tych terenach bardzo rozwinięte, uprawa zboża, papryki, pomidorów, oraz roślin przemysłowych, to specjalność tego regionu.

Ceny w kraju, graniczącym między innymi z Turcją, Rumunią, oraz Grecją, są zbliżone do tych w Polsce i właśnie to w dużej mierze sprawia, iż Bułgaria jest celem podróży wakacyjnych coraz większej liczby Polaków.

Tagi: Bułgaria rezerwat przyrody Srebyrna Park Narodowy Pirinu Bałkany

Data publikacji: 2008-05-06 | Liczba wyświetleń: 2349