Wakacje nad Jeziorem Zbąszyńskim

Jezioro Zbąszyńskie mimo swoich niewielkich rozmiarów od lat przyciąga turystów z całej Polski.

Jezioro Zbąszyńskie mimo swoich niewielkich rozmiarów od lat przyciąga turystów z całej Polski. Potocznie mówi się o nim "Błędno". Należy do całego ciągu Jezior Zbąszyńskich i jest jego największym jeziorem przepływowym.

Geografia

Błędno leży w województwie wielkopolskim w Gminie Zbąszyń. Znajduje się w południowo-zachodniej części miasta Zbąszyń. Jest to region nazywany Bruzdą Zbąszyńską (Pojezierze Lubuskie). Błędno graniczy również z mniejszymi wsiami. Należą do nich: Perzyna, Przyprostynia, Nowa Wieś Zbąska, Nowa Wieś oraz Nądnia. Rzeką zasilającą Błędno jest Obra (czyli lewy dopływ Warty).

Charakterystyka

Błędno należy do jezior rynnowych, także jego kształt jest wydłużony. Jego brzegi są płaskie i często bagniste. Wokół całego jeziora znajduje się również wiele lasów, a także terenów pokrytych roślinnością. Możemy spotkać tutaj również zwykłe zabudowania oraz grunty orne. Są one jednak oddzielone od jeziora za pomocą szerokich pasów trzcin.

Sandaczowe królestwo

Jezioro Zbąszyńskie idealnie nadaje się do łowienia ryb. Należy bowiem do grupy jezior sandaczowych, czyli średnio głębokich. Maksymalna głębokość nie przekracza tutaj 10 metrów. Są to więc idealne warunki do połowów. W jeziorze znajdziemy więc wiele sandaczy, a także innych ryb. Bardzo często spotykane są również karasie pospolite, szczupaki, leszcze, liny i okonie. Jeśli się postaramy, możemy natrafić na karpia, suma europejskiego, a nawet węgorza. Woda Błędna jest dość przejrzysta, co ułatwia połowy.

Raj dla żeglarzy

Jezioro Zbąszyńskie jest coraz częściej wybierane przez żeglarzy z całej Polski. Dlaczego? Ponieważ Błędno zapewnia idealnie warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Woda jest tutaj ciepła, przyjemna i dość głęboka. Podczas żeglowania mamy okazję podziwiać również piękne, wspaniałe krajobrazy, które umilają każdą aktywność. Dodatkowo, przy jeziorze znajduje się kilka pomostów, na których zostało przymocowanych kilkadziesiąt żaglówek! Z łatwością wypożyczymy je w specjalnych klubach. Jezioro Zbąszyńskie to również miejsce ogólnopolskich imprez żeglarskich, które przyciągają turystów z całego kraju.

Turystyka

W mieście, w którym leży Błędno, znajduje się wiele hoteli, kwater, domków letniskowych, a także campingów.

Nocleg w pokoju można znaleźć już od 15 zł za całą dobę. To dlatego właśnie Jezioro Zbąszyńskie przyciąga do siebie całe rodziny, które chcą spędzić cudowne wakacje.

Można tutaj zająć się łowieniem ryb, nauczyć się żeglarstwa, popływać lub po prostu poleżeć na piaszczystej plaży. W samym Zbąszyniu możemy również przespacerować się wspaniałymi, atrakcyjnymi szlakami pieszymi lub skorzystać ze specjalnych dróg rowerowych.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wspaniały jest nasz własny kraj. Zamiast więc ponownie wybierać się nad popularne morze, zainteresujmy się mniejszymi jeziorami. Błędno to wspaniały akwen, który przyciąga swoim niezwykłym krajobrazem.

Wakacje nad Jeziorem Zbąszyńskim pozwalają na zapoznanie się z naturą oraz zapewniają spokojny odpoczynek.

Tagi: Pojezierze Lubuskie Jezioro Zbąszyńskie wędkarstwo jezioro Błędno Zbąszyń Bruzda Zbąszyńska

Data publikacji: 2015-06-28 | Liczba wyświetleń: 2709