Wakacje w Alpach

Alpy cenione są zwłaszcza przez narciarzy i snowboardzistów, jednakże również "zwykły" turysta odnajdzie w nich coś dla siebie.

Austria - Alpy
fot. leoks/shutterstock.com

Co oferuje nam najwyższy europejski łańcuch górski? Poza masą śniegu i "wieczną zimą" na szczytach ma coś więcej – klimat nie tylko w znaczeniu geograficznym. Najwyższym szczytem Alp jest Mont Blanc (ponad 4800m) – przez Polaków, często kojarzony z Adamem Mickiewiczem i bohaterem jego dramatu romantycznego – Kordianem. Jak widać również i romantycy, tacy jak nasz największy wieszcz narodowy dostrzegali w tych górach coś pięknego, mistycznego. Teraz i ty możesz to coś dostrzec, wystarczy tylko zdecydować się na wakacyjny wyjazd w Alpy.

Etymologia nazwy nie jest do końca znana. Jedyni łączą ją z celtyckim słowem "alb" (wysokość), inni natomiast z łacińskim określeniem "albus" – biały. Ciekawą rzeczą jest fakt, iż góry te leżą na granicy dwóch stref klimatycznych – umiarkowanego oraz podzwrotnikowego. Na terenie łańcucha powstało również wiele parków narodowych oraz rezerwatów.

Zarówno flora jak i fauna Alp jest bardzo bogata. Rośliny tam występujące uzależnione są od wysokości (góry dzieli się na swoiste piętra – tzw. regle). Od warstw najniższych: występują lasy dębowe, bukowe, oraz kasztanowe, w kolejnej warstwie lasy górskie (m.in. sosna, modrzew, świerka), wyżej kosodrzewina, jeszcze wyżej natomiast hale i tzw. murawy turniowe. Co do fauny, w Alpach często spotyka się kozice, świstaki, pomurniki, orły przednie, czy pardwy.

Alpy cenione są zwłaszcza przez narciarzy i snowboardzistów, jednakże również "zwykły" turysta odnajdzie w nich coś dla siebie, warto więc rozważyć wyjazd w ten piękny, biały zakątek Europy.

Data publikacji: 2008-05-06 | Liczba wyświetleń: 4158