Wakacje w Ustroniu dla miłośników gór

Ustroń to miasto, z którego można wybrać się w wiele ciekawych tras.

Wakacje w Ustroniu dla miłośników gór
fot.

Wielbiciele gór z pewnością się zgodzą, że Beskidy to jedne z najurokliwszych pasm górskich w Polsce. Stanowią one popularne miejsce turystyczna wśród wszystkich tych, którzy znudzili się już najpopularniejszymi miastami i szlakami, a jednocześnie nie chcą wyruszać w miejsca o słabo rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Wybierając się na przykład do Ustronia mamy możliwość szybkiego dojazdu nie tylko do Bielsko-Białej, ale nawet do Katowic. To sprawia, że Beskid Śląski jest świetnym miejscem zarówno na dłuższe wakacje, jak i na krótszy wyjazd np. weekendowy.

Miłośnicy górskiej wspinaczki cenią w tej okolicy przede wszystkim Pasmo Czantorii, które leży zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Najwyższym szczytem tego pasma jest Wielka Czantoria, położona na samej granicy pomiędzy państwami oraz zlewiskami dwóch rzek: Wisły i Odry. Jest ona także punktem przystankowym dla wielu osób wędrujących na inne szczyty lub zmierzających do okolicznych miejscowości. Na górę można dotrzeć na kilka sposobów, w tym oczywiście pieszo, ale także rowerami oraz kolejką krzesełkową. Startuje ona z Ustronia, z okolicy Hotelu Belweder - niezwykle wysoko położonego hotelu, który jest doskonałym miejscem na nocleg w górach dla wielbicieli pięknych widoków i pieszych wypraw. Zlokalizowany jest on na zboczu Równicy, która jest najwyższym punktem w mieście.

Na wyprawę w góry

Ustroń to miasto, z którego można wybrać się w wiele ciekawych tras. Osoby bez większego doświadczenia w wspinaczce mogą zdecydować się na niebieski szlak prowadzący przez Schronisko na Czantorii aż to wspomnianej już wcześniej Wielkiej Czantorii. Innym łatwym i bardzo ciekawym szlakiem jest trasa zielona prowadząca do schroniska - Chaty na Orłowej. Zainteresowani historią z pewnością ucieszą się na wieść, iż na Orłowej można zobaczyć dawny bunkier z czasów II wojny światowej służący wywiadowcom z Armii Krajowej. Osoby które mają większe doświadczenie w górskich wyprawach z pewnością ucieszą się z możliwości wyboru nieco trudniejszych tras dostępnych z Ustronia: żółtych, prowadzących na Czantorię Małą oraz Równicę, a także czerwonego szlaku który pokrywa się z Głównym Szlakiem Beskidzkim. Ze względu na położenie Ustroń jest też świetnym miejscem dla miłośników narciarstwa. W okolicy dostępnych jest kilka stoków o zróżnicowanych poziomach trudności. Dzięki temu Ustroń stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób szukających pomysłu na urlop zarówno latem, jak i zimą.

Ustronne miejsca w Beskidzie Śląskim

Ustroń i Beskid Śląski oferują przede wszystkim fantastyczne trasy górskie. Oprócz Pasma Czantorii warto udać się także na poznanie pięknych widoków z Pasma Baraniej Góry, które obejmuje takie szczyty jak: Malinowska Skała, Zielony Kopiec, czy Magurka Wiślańska. Jednak piesze wyprawy po Beskidach to nie jedyna rozrywka w tej okolicy - warto też poznać inne atrakcje i zabytki okolicy. Ustroń jest miastem uzdrowiskowym, które oferuje różnego rodzaju kuracje miejscowymi wodami leczniczymi. Powstało tu dużo atrakcyjnych miejsc dla kuracjuszy chcących skorzystać z lokalnych uroków i podreperować swoje zdrowie. Oprócz tego można poznać tutejsze zabytki, w tym XVIII-wieczny kościół św. Klemensa, czy też muzeum etnograficzne Stara Zagroda. Na dodatek można wybrać się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach: Wiśle, Skoczowie, czy Cieszynie. Wiele osób decyduje się także na wycieczkę za granicę, do Ostrawy.

Bez względu na to jakie atrakcje wybierzemy, z pewnością wyjazd w Beskidy Będzie należeć do udanych. To miejsce tchnące spokojem i pozwalające na wypoczynek wśród pięknej natury. Zachęcamy jednak do przygotowania się do wspinaczki - przed wyjazdem warto przejść chociaż niewielki trening, który da nam większą wytrzymałość podczas górskich wypraw.

Data publikacji: 2018-05-30 | Liczba wyświetleń: 2392