Warmia, czerwona ziemia

Warmia i Mazury to obszary bardzo bogate w zieleń, na tych terenach zlokalizowana jest też największa liczba jezior w Polsce

Warmia to kraina historyczna, jej nazwa pochodzi od plemienia Warmów pochodzenia pruskiego, historycznymi barwami były obecne barwy polskie: czerwień i biel. Powierzchnia krainy historycznej wynosiła ponad 4000 kilometrów kwadratowych, obecnie jest częścią województwa warmińsko-mazurskiego i jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów naszego kraju.

Cóż takiego sprawia, że obszary ten są tak często wybierane przez turystów za cel ich wakacyjnych wędrówek. Warmia i Mazury, bowiem, to obszary bardzo bogate w zieleń, lasy, to również na terenie tego województwa zlokalizowana jest największa liczba jezior w Polsce. Na Warmię, najczęściej wybierają się wędkarze i żeglarze, również grzybiarze. Zwykle turyści wynajmują domki letniskowe, bądź korzystają z pensjonatów położonych najczęściej nad jeziorami, wśród malowniczych krajobrazów. Pobyt w tym regionie kraju to często alternatywa dla pobytu nad morzem. Często bowiem zdarza się, iż na Bałtykiem spędzają czas nie tylko Polacy (w bardzo dużej liczbie), ale również co raz częściej obcokrajowcy. W skutek czego zdobycie atrakcyjnego miejsca w hotelu, czy pensjonacie położonym nad morzem graniczy wręcz z cudem, zwłaszcza gdy zbyt późno podejmiemy decyzję o wyjeździe. Również ceny nad morzem bywają wyższe, niżeli nad jeziorem.

Obszar, który obejmowała swego czasu kraina historyczna zwana Warmią, kusi obecnie przede wszystkim hobbystów i ludzi, którzy lubią spędzać czas na wodzie (żagle, pływanie, wędkowanie), czy w lesie (grzybobranie). Kusi jednak swym czarem, pięknymi krajobrazami oraz piękną pogodą, choć jak wiadomo tego ostatniego właściwie nigdy nie da się przewidzieć.

Tagi: Warmia Mazury jeziora domki letniskowe wędkowanie pływanie wędkarze żeglarze grzybiarze żagle grzybobranie

Data publikacji: 2008-05-13 | Liczba wyświetleń: 3025