Weekend w Karkonoszach

Pomysł na spędzenie weekendu w Karkonoszach, podczas jednej wycieczki zobaczysz najważniejsze atrakcje turystyczne Karkonoszy.

Weekend w Karkonoszach
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl
  • Pierwszy dzień: PKS Szklarska Poręba Górna – wodospad Kamieńczyka (50 min) – Hala Szrenicka (1g 45 min) – Szrenica (2g 05 min) – Śnieżne Kotły(3g 15 min) – Przełęcz pod Śmielcem (3g 25min) - Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem (3g 45 min) – Śnieżne Kotły i Stawki (4g) – Czarny kocioł (4g 30 min) – Przełęcz Karkonoska (6g 15 min).
  • Drugi dzień: Słonecznik (1g) – Równia pod Śnieżką (1g 45 min) – Śnieżka (2g 40 min) – Kopa (3g 30 min) – Karpacz PKS „Biały Jar” (4g 45 min).

Z PKS w Szklarskiej Porębie Górnej idziemy w lewo szosą która prowadzi do przejścia granicznego w Jakuszycach. Mijamy po prawej wznoszące się nad szosą Krzywe Baszty a po lewej urwiste ściany Kruczych Skał (tam znajduje się szkoła wspinaczki). Idziemy dalej aż do mostu za którym opuszczamy szosę. Tu zaczyna się szlak czerwony który prowadzi kamienistą drogą leśną jednostajnie pod górę, aż do platformy widokowej wodospadu Kamieńczyka. Dla chętnych którzy chcą zobaczyć wodospad od doły udostępniona jest platforma do której prowadzą schody. Bilet wstępu na platformę kosztuje 4 zł.

Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach jego trzy kaskady mają łącznie 27 m. wysokości. Za środkową kaskadą znajduje się wnęka zwana Złotą Jamą. Wysokiej klasy atrakcją jest również skalisty i mroczny , 100 metrowy wąwóz poniżej wodospadu. Dnem wąwozu tuż nad korytem Kamieńczyka prowadzi ścieżka z której są znakomite widoki na wodospad od dołu.

Kawałek dalej przekraczamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego gdzie trzeba wykupić bilet wstępu za 4 zł aby kontynuować wycieczkę. Trasa dalej prowadzi monotonną drogą jezdną na Halę Szrenicką gdzie znajduje się schronisko PTTK „Na Hali Szrenickiej”.

Hala Szrenicka - rozległa łąka górska nieco poniżej osi grzbietu Karkonoszy na wysokości 1150-1275 m. na Hali znajdują się źródła Kamieńczyka oraz schronisko PTTK „Na Hali Szrenickiej” które funkcjonuje od 1950 roku. Odbywają się tu także liczne kursy nauki jazdy na nartach.

Ze schroniska na Hali idziemy przez łąkę drogą jezdną w kierunku widocznego wierzchołka Szrenicy, dochodząc po 10 minutach do granicy państwowej skąd czarnym szlakiem w lewo wchodzimy na szczyt Szrenicy.

Szrenica (1362 m.) – wierzchołek położony ponad górną granicą lasu jest znakomitym punktem widokowym. Widać stąd Szklarską Porębe, Jelenią Górę, Zamek Chojnik oraz trasę aż do Śnieżnych Kotłów. Na szczycie znajduje się schronisko pochodzące z 1921 r. oraz górna stacja kolejki linowej prowadząca do Szklarskiej Poręby. Na stokach zobaczyć można malownicze skałki Końskie Łby i Trzy Świnki.

Lekko obniżając się schodzimy z powrotem na szlak czerwony (tu można się kawałek cofnąć do skałek Trzech Świnek) a nim do widocznej samotnej skałki Twarożnik.

Twarożnik – grupa skalna o osobliwym kształcie. Złożona jest z luźnych, bezładnie na sobie leżących bloków, z których najwyższy wspiera się na bardzo wąskiej podstawie. Z wyglądu przypomina gomółkę sera stąd nazwa skałki.

Od twarożnika podchodzimy łagodnie w górę na największe zrównanie wierzchowinowe zachodnich Karkonoszy leżące po stronie Czech. Przechodzimy po południowej stronie Łabskiego szczytu (1471 m.) i dochodzimy do już z dala widocznego budynku mieszczącego stację przekaźnikową TV. Obok budynku zabezpieczone barierkami platformy widokowe, z których rozciąga się znakomita panorama dzikiego Wielkiego Śnieżnego Kotła, z jego przepaścistymi, prawie 250-metrowymi ścianami i taflami Śnieżnych Stawków na dnie.

Śnieżne Kotły – dwa bliźniacze kotły podlodowcowe wcinające się w stok głównego grzbietu Karkonoszy pomiędzy Wielkim Szyszakiem na wschodzie i Łabskim Szczytem na zachodzie. Położony bardziej na zachód Mały Kocioł jest głębszy (dno na wysokości 1175 m.), ale wysokość ścian skalnych około 150m jest dużo mniejsza niż w Wielkim Kotle gdzie dochodzą one do 250 m. wysokości. Wśród rumowisk skalnych znajdują się Śnieżne Stawki do 1,5 m. głębokości.

Idziemy krótko nad krawędzią kotła i dalej ułożoną z bloków ścieżką na Przełęcz pod Śmielcem (można stąd wejść na Wielki Szyszak 1509 m. drugi pod względem szczyt Karkonoszy po Śnieżce. Na szczycie znajdują się resztki kamiennej piramidy. Przy dobrej pogodzie ze szczytu można zobaczyć Śnieżkę). Teraz opuszczamy szlak czerwony i kierujemy się szlakiem niebieskim na dół do rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Dalej 15 minut w lewo zielonym szlakiem do Śnieżnych Stawków gdzie podziwiamy znów Śnieżne Kotły lecz tym razem z dołu. Wracamy z powrotem zielonym szlakiem do rozdroża i kierujemy się w stronę Czarnego Kotła również zielonym szlakiem. Droga prowadzi stromo w dół aż na samo dno Kotła.

Czarny Kocioł Jagniątkowski – najmniejszy z kotłów podlodowcowych, położony poniżej Czarnej Przełęczy. Zamykające dno kotła ściany mają do 100 metrów wysokości.

Idziemy dalej w górę terenem pozbawionym prawie lasu miejscami podmokłym. Dalej przez haliznę podchodzimy na Hutniczy Grzbiet, urozmaicony ciągiem Bażynowych Skał. Obok jednej ze skałek obniżamy się, po czym w górę do niewielkiego ukończonego odcinka Drogi Sudeckiej, którym w lewo do drogi asfaltowej z Przesieki i nią w górę na Przełęcz Karkonoską.

Przełęcz Karkonoska – wyraźne obniżenie Grzbietu Głównego pomiędzy Małym Szyszakiem 1436 m. a Śląskimi Kamieniami 1413 m. w 1824 roku postawiono tam czeskie schronisko „spindlerowa buda”, a w 1928 roku schronisko PTTK „Odrodzenie”. Znajduje się tu również przejście graniczne.

Od schroniska idziemy początkowo dość stromo w górę szlakiem czerwonym stokiem Małego Szyszaka. Dalej szlak się wyrównuje i prowadzi stokiem Smogorni, ponad widocznym w dole kotłem. Rozległe widoki na Kotlinę Jeleniogórską. Dochodzimy do skałki Słonecznik 1423 m.

Słonecznik – charakterystyczna skałka o wysokości 12m, mająca postać spękanego muru skalnego. O nazwie skałki zadecydowała jej rola jako zegara słonecznego dla mieszkańców miejscowości jak: Borowice, Przesieka – słońce stojące ponad skałką oznaczało południe.

W dole widać również kilkumetrowej wysokości skałki są to Pielgrzyma na prowadzi szlak żółty (45 min). Później czerwonymi znakami dochodzimy do Kotła Wielkiego Stawy który możemy podziwiać za barierek.

Wielki Staw – ma wymiary 620m x 195m, jego głębokość wynosi 24m. zamknięty jest ryglem skalnym do wysokości 30m. jest to największe jezioro karkonoskie.

Przechodzimy ponad grzędą oddzielającą Kocioł Wielkiego Stawu od Kotła Małego Stawu i mając cały czas wspaniały widok na Mały Staw, malowniczo położone schroniska Samotnia koło stawu i Strzecha Akademicka wyżej i wschodnie Karkonosze ze szczytem Śnieżki dochodzimy do skrzyżowania szlaków na Równi pod Śnieżką (na dół szlaki do schronisk Strzecha Akademicka i Samotnia 25 min). Stąd drogą jezdną szlakiem czerwonym do Domu Śląskiego przy którym mamy dwa warianty wejścia na Śnieżkę. Pierwszy to dalej drogą jezdną znaki niebieskie łatwiejszy lecz troche dłuższy. Drugi znaki czerwone stromym zboczem trudniejszy ale krótszy i urozmaicony bardziej widokowo.

Śnieżka (1603 m) – najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, wznoszący się 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Na szczycie stoi od 1681 roku kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium meteorologiczne z restauracją. Ze szczytu rozciąga się panorama prawie na całe Karkonosze można także dostrzec Kłodzki Śnieżnik.

Ze Śnieżki schodzimy tą samą drogą do Domu Śląskiego. Stamtąd najkrótszą drogą szlakiem czarnym przez Kopę (możliwość zjazdu wyciągiem), Biały Jar i stromą w dół drogą śląską dochodzimy do Karpacza PKS „Biały Jar”.

Data publikacji: 2016-06-10 | Liczba wyświetleń: 2167