Wersal rezydencja królów Francji

Wersal to perła architektury, która budzi zachwyt nie tylko u ekspertów, ale u każdej osoby, która zobaczy go na własne oczy.

Wersal rezydencja królów Francji
fot. S-F/shutterstock.com

Wersal to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, lecz nazwa ta kojarzy się przede wszystkim z piękną rezydencją królów Francji.

Pałac wersalski wybudowano na polecenie Ludwika XIII i początkowo miał spełniać rolę pałacu myśliwskiego. Jego budowę rozpoczęto w roku 1668. Następnie w trakcie panowania Ludwika XIV zaczęła się jego całkowita rozbudowa, która zakończyła się w 1690 roku. W 1682 roku do pałacu przeniesiono rząd i cały dwór, co oznaczało, iż Wersal stał się stolicą Francji. Jego wygląd zapierał dech, a cały kompleks wraz z ogrodem i parkiem stał się najwspanialszym dziełem francuskiego klasycyzmu i baroku.

Okres świetności Wersal skończył się w październiku 1789 r., kiedy to do pałacu wkroczył niezadowolony lud, który jego wnętrza doszczętnie splądrował, zabierając wiele cennych dzieł sztuki. Dopiero za panowania Ludwika Filipa I został odnowiony i przekształcony w Muzeum Historii Francji. Pałac i ogrody wersalu są od 1979 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Poza tym od wieków podtrzymuje się tu dawne tradycje związane z królewską tradycją Fetes de Nuit, kiedy to odbywa się tu pokaz fajerwerków, świateł i dźwięków przez pięć kolejnych dni letnich.

Wersal to perła architektury, która budzi zachwyt nie tylko u ekspertów, ale u każdej osoby, która zobaczy go na własne oczy. Przed pałacem jest spory, półkolisty plac zwany Place d`Armes. Poza tym znajdują się tu trzy dziedzińce: „Cour des Ministres” Dziedziniec Ministrów, z konnym posągiem Ludwika XIV, „Cour Royale” Dziedziniec Królewski oraz „Cour de Marbre” Dziedziniec Marmurowy, z częścią zabudowań będących początkiem Pałacyku Ludwika XIII z białego kamienia, przeplatanego czerwoną cegłą.

Sam pałac złożony jest z dwóch kondygnacji, dolnej zakończonej łukami i górnej z pasem filarów, pilastrów i wysokich okien. Dawniej król i książęta zamieszkiwali część środkową i skrzydła pałacu.

Poprzez Skrzydło Ludwika XIV, wchodzi się do wnętrza pałacu, gdzie znajduje się Muzeum Historyczne. Można zwiedzić jedenaście komnat prezentujących epokę Ludwika XIII i Ludwika XIV. Następnie z Muzeum należy udać się do Opery zaprojektowanej z okazji zaślubin Ludwika XVI z Marią Antoniną. Sala ta jest udekorowana rzeźbionymi w drzewie i pozłacanymi ornamentami na błękitnym tle.

Koniecznie należy zobaczyć kaplicę królewską posiadającą trzy nawy i czworoboczne filary podtrzymujące łuki. Następnie na tym samym piętrze znajduje się 6 komnat zwanych Grand Appartement, gdzie władca przyjmował swych dworzan.

Lecz najpiękniejszym pomieszczeniem pałacu jest Galeria Zwierciadlana, do której wchodzi się przez Salon Wojny. Jej sklepienie zdobią malowidła Le Bruna, które przedstawiają francuskie zwycięstwa. Pomieszczenie to swoją sławę zawdzięcza jednak 17 ogromnym oknom, które wychodzą na park i odbijają się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie. Cała Galeria Zwierciadlana tonie w ogromie światła i cudnej zieleni ogrodu, a następnie przenika do wnętrza pałacu.

Natomiast ogród wersalki to dopełnienie pałacu i zajmuje powierzchnię ponad 250 akrów.

U stóp centralnego tarasu w basenie Latony (Leto) powstało dzieło ukazujące boginię z synem i córką, Apollonem i Dianą. Za owym basenem wije się długa Aleja Tapis-Vert, czyli zielonych dywanów, która prowadzi aż do basenu Apollina. Znajduje się tu rydwan ciągniony przez cztery konie wynurzające się władczo z wody, a Trytony dmuchają w muszle oznajmiając nadejście boga. Następnie za basenem Apollina rozpościera się obszar zieleni z wielkim kanałem. Jest tu wiele fontann, labiryntów powstałych z roślin, egzotycznych drzew, a wszystko to tworzy piękną i niesamowitą kompozycję, ukazującą potęgę dawnych władców Francji.

Tagi: Francja Wersal Pałac Wersalski Muzeum Historii Francji Ogrody Wersalu Galeria Zwierciadlana

Data publikacji: 2019-07-01 | Liczba wyświetleń: 5107