Wielkopolska atrakcje turystyczne

W Wielkopolsce nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia. Zobacz główne atrakcje turystyczne Wielkopolski.

Pałac w Krześlicach, Wielkopolska atrakcje turystyczne
fot. Radoslaw Maciejewski/shutterstock.com

Wielkopolska to określenie regionu Polski jak również nazwa drugiego w kraju pod względem powierzchni województwa. Województwo wielkopolskie znajduje się w środkowo-zachodniej części Polski i zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby ludności, więcej mieszkańców posiadają tylko województwa śląskie i mazowieckie. Sąsiedzi Wielkopolski to województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, pomorskie oraz zachodniopomorskie. W województwie wielkopolskim jest 109 miast, w tym 4 miasta na prawach powiatu. Województwo o powierzchni prawie 30 000 km2 zamieszkuje około 3,4 mln mieszkańców. Turystycznie region ten nie należy do najbardziej atrakcyjnych w Polsce, nie oznacza to jednak, że w Wielkopolsce nie ma miejsc wartych odwiedzenia.

Wielkopolska atrakcje turystyczne

  • Wielkopolski Park Narodowy, utworzony w 1957 roku, położony 15 km na południe od Poznania. Przez tereny Parku który przebiega trasa turystyczna o nazwie Trasa Kórnicka oraz rowerowy Pierścień Poznański. Do największych atrakcji Parku należą niewątpliwie objęte ścisłą ochroną jeziora: Jezioro Góreckie wraz z pobliskim rezerwatem Grabina oraz polodowcowe Jezioro Kociołek. Ponadto na terenie Parku znajduje się Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach, w tym samym budynku mieści się siedziba dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego.
  • Zamek w Kórniku - otoczony fosą, pochodzący ze Średniowiecza, choć do z tego okresu zachowały się jedynie stare mury i piwnice obiektu. Późniejsze przebudowy zamku przekształciły budowlę na styl gotycki. Wielkim skarbem zamku są zbiory Biblioteki Kórnickiej, w której znajdują się między innymi unikatowe wydania dzieł Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego. Przy zamku rozciąga się największe i najstarsze arboretum (ogród dendrologiczny) w Polsce.
  • Szlak Piastowski - prowadzi z Poznania do Gniezna, Lednogóry, Biskupina, Wenecji, Żnina przez Mogilno i Strzelno do Kruszwicy. To właśnie w tym regionie możemy poznać historię państwa polskiego. Obowiązkowym punktem wycieczki Szlakiem Piastowskim jest nasz pierwsza stolica Gniezno, gdzie zobaczyć można słynną Katedrę Gnieźnieńską oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ponadto warto odwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Biskupin (rezerwat archeologiczny na zachodnim brzegu Jeziora Biskupińskiego).
Tagi: atrakcje turystyczne arboretum ogród dendrologiczny Szlak Piastowski Wielkopolska Gniezno Muzeum Początków Państwa Polskiego Biskupin Wielkopolski Park Narodowy jezioro Góreckie Zamek w Kórniku Muzeum Pierwszych Piastów

Data publikacji: 2008-02-04 | Liczba wyświetleń: 34447