Wodospady w Polsce

Pomimo, że nasz kraj nie słynie z tak okazałych kaskad jak choćby Niagara, polskie wodospady mają w sobie niezaprzeczalną magię, która sprawia, że każdego roku stają się obowiązkowym punktem turystycznych wypraw.

Siklawa, Wielka Siklawa wodospad w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka
fot. By Opioła Jerzy (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Pomimo, że nasz kraj nie słynie z tak okazałych kaskad jak choćby Niagara, polskie wodospady mają w sobie niezaprzeczalną magię, która sprawia, że każdego roku stają się obowiązkowym punktem turystycznych wypraw. Nie wszystkie mogą pochwalić się znaczną wysokością, jednak każdy z nich zachwyca swoją siłą i nieokiełznaną naturą. Zastanawiasz się, które wodospady w Polsce warto zobaczyć? Służymy pomocą.

 • Wodospady w Tatrach
  W opinii wielu turystów, najpiękniejsze wodospady w Polsce znajdują się w Tatrach. To właśnie tutaj można podziwiać największą kaskadę w Polsce. Siklawa może pochwalić się wysokością, która w najwyższym punkcie dochodzi do 70 metrów. Woda spływa tutaj po ścianie, oddzielającej Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Roztoki. Niezwykle ciekawym zjawiskiem jest kolorowa tęcza, którą w słoneczne dni tworzą krople rozpryskującej się wody. Mówiąc o tatrzańskich wodospadach, nie można nie wspomnieć o Siklawicy - kaskadzie położonej w górnej części Doliny Strążyskiej. Wodospad tworzą dwie niemal pionowe ściany, a jego łączna wysokość wynosi 23 metry. Do dolnej kaskady, wysokiej na 12 metrów, prowadzi pieszy szlak. Pomimo ogromu Siklawy i malowniczego położenia Siklawicy, najbardziej znanymi wodospadami w Polsce pozostają Wodogrzmoty Mickiewicza. Tworzą je trzy duże oraz kilka mniejszych kaskad, których wysokość wynosi od 3 do 10 metrów. Swoją nazwę zawdzięczają hałasowi, jaki wytwarza opadająca woda. Wodogrzmoty Mickiewicza umiejscowione są na potoku roztoka. Obecnie z bliska można podziwiać jedynie Pośredni Wodogrzmot.
 • Wodospady w Karkonoszach
  Tatry to nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie można podziwiać majestat wodospadów. Równie malownicze kaskady znajdziemy w Karkonoszach. Najlepszym tego przykładem jest wodospad na Podgórnej, spływający w wyżłobionym przez rzekę wąwozie. Woda spływa tu z progu, którego wysokość wynosi 10 metrów. Kolejnym z karkonoskich wodospadów, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Szklarka. Kaskada usytuowana jest w środkowej części Wąwozu Szklarki, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Cechą, która wyróżnia kaskadę na tle innych wodospadów, jest dolne zwężenie strumienia, przez które spływająca woda przybiera postać stożka.
 • Wodospady w Sudetach
  Sudety to kolejne miejsce, gdzie możemy podziwiać najpiękniejsze wodospady w Polsce. Szczególnie warty uwagi jest Wodospad Wilczki, niegdyś zwany Wodogrzmotami Żeromskiego. Jeszcze kilkanaście lat temu cieszył się on mianem najwyższego wodospadu Sudetów, jednak w wyniku powodzi zniszczeniu uległ sztuczny próg (wybudowany w XIX wieku). W wyniku tego zdarzenia, wysokość kaskady zmniejszyła się z 27 do 23 metrów. Obecnie miano najwyższej kaskady w polskich Sudetach dzierży Wodospad Kamieńczyka. Wodospad tworzą trzy kaskady, spadające z wysokości niemal 27 metrów. Za środkowym strumieniem znajduje się grota wykłuta przez Walończyków, zwana Złotą Jamą.
 • Wodospady w Bieszczadach
  Najpiękniejsze wodospady w Bieszczadach, a właściwie stosunkowo niskie progi wodne, możemy podziwiać w bieszczadzkim rezerwacie krajobrazowym, zwanym Sinymi Wirami, przez który przepływa rzeka Wetlina. Najwięcej progów skalnych znajdziemy na przełomie rzeki, tuż u stóp Połomy.
 • Wodospady Beskidu Śląskiego
  Beskid Śląski jest kolejnym miejscem w Polsce, gdzie możemy podziwiać bajkową scenerię, tworzoną przez spływającą wodę. Odnajdziemy tu Białą Wisełkę - potok tworzący jedno ze źródeł Wisły. Na środkowym odcinku potoku powstała Kaskada Rodła, tworzona przez liczne wodospady i progi skalne. Ich wysokość nie jest specjalnie imponująca, jednak tworzą one niezwykle malowniczą i nastrojową scenerię.
 • Wodospad W Sztolni Czarna
  W Polsce możemy znaleźć także jeden podziemny wodospad. Znajduje się on w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku. Aby podziwiać piękno kaskady, której wysokość dochodzi do 10 metrów, należy zejść schodami siedem pięter w dół. Później należy przejść chodnikiem wprost do sztolni Czarna. Wodospad został podświetlony, dzięki czemu wrażenia z podziwiania jego piękna są dodatkowo spotęgowane.

Data publikacji: 2015-08-21 | Liczba wyświetleń: 2426