Wspinaczka skalna - forma rekreacji

Wspinaczka skałkowa jest obecnie najpopularniejszą i najbardziej masową formą wspinania.

Wspinaczka to dla niektórych styl życia, dla innych zaś forma rekreacji i odreagowania. Wspinaczka skałkowa jest obecnie najpopularniejszą i najbardziej masową formą wspinania. Uprawiana jest na ogół na niewysokich formacjach skalnych, które występują na każdym kontynencie naszego globu. Dyscyplina ta narodziła się w połowie XIX wieku w Szwajcarii saksońskiej w Niemczech. Początkowo liczyło się samo wejście na szczyt, lecz z czasem znaczenia nabrało w jakim stylu się tego dokonało. Stylów wspinania jest kilka: OS (On Sight-droga pokonywana jest z dolną asekuracją), Flash, RP (Red Point – polega na poprowadzeniu drogi z dolną asekuracją w ciągu), Rot Kreis, TR, Yo-Yo oraz AF.

Do najpopularniejszych terenów wspinaczkowych w Polsce zalicza się: Jurę Krakowsko-Częstochowską (to skałki podkrakowskie, skałki rzędowickie), Góry Sokole znane jako Rudawy Janowickie, czyli Sokoliki (skały granitowe) oraz Góry Stołowe (Hejszowina, skały piaskowcowe).

W kwestii sprzętu sprawa ma się następująco, trzeba sobie zdać sprawę, iż sport ten nie zalicza się do najtańszych, lecz oczywiście nie ma się co zrażać! Co potrzebujemy żeby się wspinać? Buty wspinaczkowe, uprząż, woreczek na magnezję, karabinek osobisty, przyrząd asekuracyjno-zjazdowy, dodatkowe karabinki, ekspresy, sprzęt asekuracyjny, liny, taśmy oraz kask.

Wspinając się należy pamiętać, aby robić to z głową, czyli bezpiecznie. Na początek warto wybrać mniejsze i łatwiejsze formacje skalne, które pozwolą na szlifowanie technik wspinaczkowych.

Tagi: wspinaczka wspinaczka skałkowa techniki wspinania sprzęt do wspinania

Data publikacji: 2008-07-17 | Liczba wyświetleń: 3609