Wycieczka na Sokolicę

Sokolica to niewątpliwie największa atrakcja turystyczne w Pieninach. Swą wielką sławę Sokolica zawdzięcza fantastycznemu widokowi na przełom Dunajca.

Wycieczka na Sokolicę
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

Rosnąca na szczycie Sokolicy samotna sosna to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. Sokolica z pewnością nie wyróżnia się wysokością. Ten położony w północno-wschodniej części Pienin Środkowych szczyt wznosi się na niezbyt imponującą wysokość 747 metrów nad poziomem morza. Swą wielką sławę Sokolica zawdzięcza jednak fantastycznemu widokowi na przełom Dunajca. Znajdująca się od strony południowej ponad stumetrowa przepaść nad samym Dunajcem robi wielkie wrażenie, dlatego też Sokolica to miejsce oblegane przez turystów. Z dużej wysokości mamy okazję obserwować spływ Dunajcem, a przy dobrej pogodzie doskonale widać również Pieniny Środkowe, Małe Pieniny oraz Tatry. Kręty bieg Dunajca widziany z Sokolicy to widok, którego nie da się opisać, tam po prostu trzeba być i go zobaczyć.

Wycieczka na Sokolicę

Sokolica położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Wyprawę na szczyt najlepiej rozpocząć w Krościenku. Idąc zielonym szlakiem w okło dwie godziny dotrzemy na szczyt (końcówka to już szlak niebieski). Aby nie wracać tą samą drogą możemy zejść szlakiem niebieskim przez Czertezik, Czereż oraz Ociemny Wierch a dalej zielonym z powrotem do Krościenka. Szlaki są dobrze oznaczone ale przed wyjściem warto zakupić mapę turystyczną z zaznaczonymi szlakami oraz czasami przejść. Dla bardziej wytrwałych istnieje też inny, dłuższy wariant wycieczki, wystarczy, że wracając będziemy szli cały czas niebieskim szlakiem bez odbijania na zielony. W ten sposób dojdziemy aż na Trzy Korony, mijając po drodze Górę Zamkową. Zejdziemy przez Przełęcz Szopka, początkowo szlakiem niebieskim a dalej żółtym aż do Krościenka. Innym wariantem wycieczki na Sokolicę jest rozpoczęcie wyprawy w Szczawnicy. Trasa jest krótsza i bardziej atrakcyjny widokowo, prowadzi najpierw szlakiem czerwonym wzdłuż Dunajca a potem niebieskim na szczyt. Minusem jest brak możliwości powrotu do Szczawnicy innym szlakiem, musimy wrócić tym samym lub zejść do Krościenka.

Sokolica nie tylko w Pieninach

Nie wszyscy wiedzą, że szczyty o nazwie Sokolica istnieją również w innych pasmach górskich w Polsce. Oczywiście pienińska Sokolica jest najbardziej znana. Szczyt o tej samej nazwie to najniższy z wierzchołków Masywu Babiej Góry Beskidzie Żywieckim oraz wzniesienie położone na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Oba te szczyty są wyższe od bardziej znanej imienniczki położonej w Pieninach.

Data publikacji: 2015-09-30 | Liczba wyświetleń: 2198