Wyjazdy wakacyjne Polaków

Wakacyjne wyjazdy zagraniczne są wśród Polaków z roku na rok coraz popularniejsze

Bogliasco - starożytna wioska rybacka we Włoszech
fot. Alexander Tihonov/shutterstock.com

Wakacyjne wyjazdy zagraniczne są wśród Polaków z roku na rok coraz popularniejsze. Wynika to zapewne z kilku elementów. Być może jesteśmy coraz bogatsi, może wakacje w Polsce są coraz droższe a może szukamy krajów z... "normalną pogodą". Myślę, że wszystkie te czynniki mają znaczenie. Dla mnie osobiście największą rolę odgrywa pogoda. Niestety w Polsce można mieć pecha i trafić na urlopie na 2 deszczowe tygodnie bez słońca, spędzić je nad morzem z kuflem piwa w ręku i nie zamoczyć nawet nogi w morzu. Taka perspektywa na pewno nie zachęca, dlatego warto zastanowić się nad spędzeniem urlopu na południu Europy, gdzie słońce i ciepło będzie na pewno.

Jak wynika z raportu "Polak na wakacjach w UE oczekiwania i plany" przygotowanego przez On Board PR - ECCO Network w ciągu najbliższych dwóch lat na zagraniczny urlop ma zamiar wyjechać 26% badanych, 12% jeszcze nie wie a 62% nie ma takiego zamiaru. 19% ankietowanych deklaruje, że w ciągu ostatnich trzech lat spędzało urlop za granicą. Najczęściej wyjeżdżają ludzie młodzi oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Gdzie jeździmy

Okazuje się, że najczęstszym kierunkiem naszych wyjazdów są Włochy (49,4%), na kolejnych miejscach znajdują się kolejno Grecja, Hiszpania, Francja (najczęściej odwiedzany przez turystów kraj na świecie według rankingu Światowej Organizacji Turystyki). Należy tu odnotować, że badanie dotyczyło tylko wyjazdów wakacyjnych do krajów Unii Europejskiej.

Za najważniejsze cechy jakie powinno mieć miejsce zagranicznego urlopu ankietowani uznali niskie koszty pobytu (48%) oraz miejsca warte obejrzenia (34%) i sprzyjający klimat (29%), mniej osób zwróciło uwagę na bezpieczeństwo (17%).

Wszystkie dane pochodzą z raportu przygotowanego przez On Board PR - ECCO Network na podstawie badań opinii publicznej przeprowadzonych przez PBS DGA w maju 2007 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej losowo dobranej próbie 1095 mieszkańców Polski w wieku 15+.

Data publikacji: 2007-08-18 | Liczba wyświetleń: 3622