Wypoczynek nad Jeziorem Rożnowskim

W okolicach Jeziora Rożnowskiego znajduje się wiele miejsc noclegowych, przede wszystkim kwater prywatnych.

Jezioro Rożnowskie
fot. cooddy/shutterstock.com

Polska posiada wiele uroczych zakątków idealnych na urlop, wakacje czy spędzenie miłego weekendu na łonie natury. Niektórych z nich nikomu nie trzeba przedstawiać, ale nie wszyscy lubią mocno uczęszczane szlaki i miejsca, w których cały czas niemal roi się od turystów. Ci, którzy marzą o spokojnym relaksie w malowniczym otoczeniu w miejscu, które nie jest zatłoczone, gdyż nie znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych lokalizacji na wakacje w kraju, polecić można Jezioro Rożnowskie.

Informacje ogólne

Jezioro Rożnowskie (a właściwie Zalew Rożnowski) to zbiornik wodny powstały jako skutek uboczny wybudowania Elektrowni Rożnów. Znajduje się w Małopolsce i jest bardzo znane oraz chętnie wybierane na miejsce letniego wypoczynku w tej okolicy, ale mnogość atrakcji turystycznych sprawia, że warto wybrać się tam nawet z dalszych części Polski. Zbiornik przede wszystkim posiada stosunkowo duże rozmiary, dzięki czemu nie należy obawiać się nadmiernego zatłoczenia - jego długość to 22 kilometry,  a powierzchnia wynosi 1600 hektarów. Miłośnicy pływania ucieszą się z informacji na temat sporej głębokości jeziora, gdyż wynosi ona maksymalnie 35 metrów, co umożliwia uprawianie różnego rodzaju sportów wodnych i pływanie rozmaitymi jednostkami. To jednak nie jedyne zalety tego miejsca, gdyż zaliczyć można do nich jeszcze dobrze zorganizowaną infrastrukturę, a także przepiękne, malownicze okolice, które z pewnością umilają wypoczynek nad Jeziorem Rożnowskim.

Piękna okolica Zalewu Rożnowskiego

Małopolska może pochwalić się wieloma malowniczymi plenerami i nie inaczej jest w przypadku okolicy, w której położone jest Jezioro Rożnowskie. Wymienić należy na przykład porośniętą wonnymi lasami Ostrą Górę, Płoso pod Zamkiem, uwagę należy również zwrócić na bardzo urozmaiconą i atrakcyjną wizualnie linię brzegową. Można spotkać fiordy, zatoki i malownicze półwyspy, które ciekawie jest odkrywać podczas letniego aktywnego wypoczynku, na przykład w formie żeglowania.

Atrakcje turystyczne nad Jeziorem Rożnowskim

W okolicach Jeziora znajduje się bardzo wiele miejsc noclegowych, przede wszystkim kwater prywatnych, ale nie tylko. Ceny nie są wysokie, gdyż nie jest to miejsce tak popularne jak górskie miejscowości czy nadmorskie kurorty, ale atrakcji bynajmniej nie brakuje. Nad Jeziorem i w okolicach znajduje się aż kilka miejscowości znanych z walorów wypoczynkowych - Znamirowice, Zbyszyce czy Rożnów. Do kąpieli zachęca czysta woda oraz wspaniałe, piaszczyste plaże. Miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać z wypożyczalni jachtów w przystani jachtowej znajdującej się we wspomnianych Znamirowicach. Wczasowicze, którzy mają dość wody, mogą zaś wybrać się na eskapadę po terenach okolicznych lasów liściastych i iglastych, a także podziwiać malownicze krajobrazy. Na słynnej "Małpiej Wyspie" można zaś obejrzeć wiele gatunków ptaków i okazów przyrody - jest to rezerwat i obszar szczególnej ochrony krajobrazu. Na pewno ciekawie będzie połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wypoczynek z edukacją na temat przyrody, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Tagi: Jezioro Rożnowskie kwatery prywatne Zalew Rożnowski Znamirowice Zbyszyce Rożnów

Data publikacji: 2015-06-28 | Liczba wyświetleń: 2742