Wyspy Jońskie

Wyspy Jońskie to archipelag złożony z siedmiu wysp, usytuowany przy zachodniej części Grecji na Morzu Jońskim.

Wyspy Jońskie
fot. Archiwum portalu Noclegownia.pl

To archipelag złożony z siedmiu wysp, usytuowany przy zachodniej części Grecji na Morzu Jońskim. Jest to swoistego rodzaju krzyżówka kultury greckiej z silnym wpływami włoskiej tradycji. W skład archipelagu wchodzą wyspy Korfu, Levkas, Kefalonia, Zakhynthos oraz Itaka i Paxos, oraz wiele małych niezamieszkanych wysepek. Górzysty teren wysp, jest słabo porośnięty roślinnością, za to piękne plaże oraz śródziemnomorski klimat, przyciągają w to miejsce całe rzesze turystów.

Dawne królestwo Odyseusza wabi nas swoją barwnością, wspaniałą kulturą i tradycjami znanymi i cenionymi na całym świecie. Zakhynthos choć dziś tętniąca życiem i przepełniona, przebywającymi na niej turystami, nadal pozostaje malowniczym miejscem, o dziewiczej przyrodzie. Wyspa pochodzenia wulkanicznego o niezwykle ciekawej przyrodzie. Południowa część wyspy słynie z pięknych złocistych plaż, tłumnie odwiedzanych. W głębi wyspy znajdują się znacznie spokojniejsze okolice, ciekawe proste zabudowy rdzennych mieszkańców, zachwycają swoim urokiem.

Zakhyntos jest unikalnym miejscem wylęgu żółwi morskich. Warto odwiedzić stolicę regionu o nazwie takiej samej jak nazwa wyspy - Zakhyntos. Wśród ciekawych, greckich uliczek odnajdujemy wiele ciekawych zabytków. Kościół Agios Dionisios, Muzeum i bibliotekę miejską. Przepiękne place z fontannami oraz wyjątkowo widowiskowa cytadela Kastro, na której można oglądać panoramę miasta. U podnóża wyspy znajduje się Krajobrazowy Park Wodny dla płetwonurków.

Wyspa Korfu to najbardziej znane miejsce archipelagu Jońskiego. Południowa strona wyspy to łagodne zielone wzgórza, północna natomiast widowiskowo zakończona stromymi klifami. Dzięki swojej ciekawej linii brzegowej, kilku zatokom i pięknym zielonym lasom, wyspa oferuje przybyłym, niezapomnianych wrażeń widokowych. Architektura Korfu uwidacznia wpływy wielu kultur, zarówno Wenecjan, jak i Francuzów oraz Anglików. Ta niezwykła różnorodność form objawia się, w każdym zakamarku ciekawych uliczek miasta. Z tą historyczną zabudową idealnie harmonizuje współczesne greckie życie, z tawernami, kawiarniami i dyskotekami. Zabytkiem Korfu jest renesansowa willa Akhillion z malowniczymi ogrodami. Widowiskowym miejscem jest starożytny Port Kofru, do którego i dziś cumują statki i jachty. Po wschodniej stronie wyspy na wysokim, kamienistym brzegu, u podnóża Klasztoru Panayia Theotokos znajduje się kurort Palaiokastritsa.

Górzystą i zalesioną wyspę Levkas oddziela niezwykła 500 metrowa laguna. Miasto Levkas w swojej architekturze, odzwierciedla wpływy Weneckie. Wokoło wyspy znajduje się wiele mniejszych, niezwykle malowniczych wysepek. Dzięki swoim najpiękniejszym plażom, znana jest szczególnie turystom jako kurort nadmorski ze szmaragdowego koloru morzem.

Cóż można powiedzieć o największej z wysp Jońskich Kefalonii? Niezwykłe zróżnicowanie w krajobrazie, morze, góry, lasy, plantacje porzeczek i gaje oliwne to cały urok tej wyspy. Ciekawa architektura i piękne plaże przyciągają do Kefalonii całe tłumy turystów. W miasteczku Assos na szczególną uwagę zasługuje wenecka forteca, otoczona wysokimi zalesionymi zboczami stromo opadającymi do ciemnoniebieskiego morza.

Najsłynniejsza z wysp Itaka, to mityczna wyspa oddzielona od Kefalonii kanałem Stenon Ithakis. Ze względu na kamieniste wybrzeża jest to mało skomercjalizowana wyspa. Za to niezwykle atrakcyjna dla żeglarzy, ojczyzna Odyseusza, którego istnienie potwierdzają wykopaliska. Maleńkie i wyjątkowo piękne miasteczko Vahti, w którego sąsiedztwie znajdują się miejsca związane z Odyseuszem: źródło Aretuzy, do którego podąża się niezwykłym szlakiem oraz Grota Nimfy.

Tagi: Kefalonia Korfu Levkas Zakhynthos Itaka Paxos

Data publikacji: 2009-05-26 | Liczba wyświetleń: 8127