Zakopane zimowa stolica Polski

Zakopane położone jest w Tatrach na wysokości ponad 800 metrów nad poziomem morza

Zakopane zimowa stolica Polski
fot. pixabay.com

Zimowa stolica Polski - takim mianem często określane jest Zakopane. Miasto położone jest w Tatrach na wysokości ponad 800 metrów nad poziomem morza. Symbolem Zakopanego są popularne Krupówki, czyli jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Na Krupówkach znajdują się wille, drewniane chałupy, sklepy i knajpki a przede wszystkim spotakć tam można tłumy turystów. Największe oblężenie Zakopane przeżywa podczas organizowanych corocznie zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Nasza zimowa stolica uważana jest za największy ośrodek sportów zimowych w Polsce.

Najpopularniejsze cele wycieczek z Zakopanego to:

  • Gubałówka (1120 m n.p.m.). Na sam szczyt Gubałówki można wejść pieszo, a zjechać krętym torem z wysokości 700 m, na "sankach" lub w środku zamkniętych rur. Ciekawą atrakcją jest przejażdżka kolejką na Gubałówkę, z której można podziwiać rozległą panoramę Tatr.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce, który zimą staję się istnym rajem dla narciarzy. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Ze wzniesienia można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr Zachodnich z Czerwonymi Wierchami i Giewontem oraz Tatr Wysokich z Krywaniem i Świnicą. Z Kasprowego Wierchu możemy zejść na Halę Gąsienicową lub na Suchą Przełęcz. Na Kasprowy Wierch mniej wytrwali mogą wjechać kolejką linową, która ma trzy stacje: dolną w Kuźnicach, pośrednią na Myślenickich Turniach oraz górną na Kasprowym Wierchu.
  • Antałówka (940 m n.p.m.). Na południowym stoku znajdują się trasy i wyciąg narciarski. Na wzgórzu stoją słynne wille: "Witkiewiczówka", Gospoda Włóczęgów oraz basen kąpielowy zasilany wodami termalnymi.
  • Giewont (1895 m n.p.m.). Najpopularniejszy szczyt w Polsce. Giewont to góra -symbol, której zarys często kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza. w ścianach Giewontu znajdują się liczne jaskinie. Najbardziej znane z nich, to: Jaskinia Juhaska, Kozia Grota, Dziura w Szczerbie oraz Dziura nad Dolina Strążyską.
  • Nosal (1206 m n.p.m.) - bardzo tłumnie odwiedzany szczyt w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Doskonały punkt widokowy na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej.

Data publikacji: 2007-10-27 | Liczba wyświetleń: 8254