Zalew Radkowski u podnóża Gór Stołowych

Zalew Radkowski położony u podnóża Gór Stołowych to jeden z najbardziej malowniczych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce.

Park Narodowy Gór Stołowych obfituje w niezwykle atrakcyjne szlaki turystyczne, jednak przed rozpoczęciem pieszych wędrówek, warto zatroszczyć się o odpowiednią bazę wypadową. Najlepszym wyborem będzie Zalew Radkowski - jeden z najbardziej malowniczych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce.

Radków jest niewielkim miasteczkiem, leżącym u podnóża Gór Stołowych. Niezwykle ciekawa architektura (w Radkowie do dnia dzisiejszego zachował się średniowieczny układ budynków) i atrakcyjne położenie sprawiły, że władze dostrzegły niezwykły potencjał turystyczny miasta już 1928, kiedy to podjęto decyzję o budowie nowoczesnego kąpieliska. Z kolei na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, zrealizowano największą inwestycję, która na stałe umieściła Radków na turystycznej mapie Polski. Mowa oczywiście o Zalewie Radkowskim.

Zarys historyczny

Zalew Radkowski został oddany do użytku w 1973 roku. Zbiornik powstał dzięki utworzeniu zapory ziemnej na rzece Potok Czerwonogórski. Inwestycja, w znacznej mirze, została zrealizowana dzięki funduszom Kopalni Węgla Kamiennego "Piast" w Nowej Rudzie a sam Zalew miał początkowo służyć jako miejsce odpoczynku i rekreacji dla górników. Wkrótce jednak powstały nowe ośrodki wczasowe i dziś Zalew Radkowski jest miejscem dostępnym dla wszystkich.

Położenie

Zalew Radkowski położony jest 2 km na południowy zachód od Radkowa, w rejonie północnego podnóża Gór Stołowych. Gmina Radków, na terenie której leży zbiornik wodny, położona jest w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Sam zbiornik, uznawany za jeden z najpiękniejszych zakątków Ziemi Kłodzkiej, może pochwalić się powierzchnią 5 ha, długością 1 km i szerokością 300 m. Jego pojemność wynosi 0,02 mln m3.

Walory turystyczne

Sztuczny zbiornik w Radkowie jest niemałą atrakcją nie tylko dla mieszkańców okolicznych miast i wiosek, ale, ze względu na niezwykle malownicze usytuowanie, także dla turystów ze znacznie bardziej odległych zakątków Polski. Czego mogą spodziewać się przyjezdni?

Zalew jest zarybiony, zatem stanowi doskonałe miejsce rekreacji zarówno dla wędkarzy, jak i dla osób preferujących aktywny wypoczynek z użyciem sprzętu wodnego. Wokół zalewu usytuowane zostały turystyczne trasy piesze i rowerowe, a dzięki terenom leśnym, doskonale poczują się tu także te osoby, które szukają ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z naturą. W wyniku rozbudowy infrastruktury turystycznej, utworzone zostały liczne drogi i trasy rowerowe. Zalew Radkowski stanowi zatem idealną bazę wypadową, skąd można wyruszyć w kierunku Szczelińca Wielkiego i innych atrakcji Gór Stołowych. Bez najmniejszego problemu można się też przedostać na czeską stronę, skąd można udać się na szczyt Coruny bądź w okolice Bromova.

Na terenie zalewu funkcjonują kempingi, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego i wędkarskiego. Przyjezdni mogą także skorzystać z odkrytego basenu. W bliskiej okolicy funkcjonują też hotele, gotowe na przyjęcie turystów, dzięki czemu znalezienie noclegu nie stanowi najmniejszego problemu.

Tagi: Sudety Góry Stołowe Zalew Radkowski Radków

Data publikacji: 2015-08-21 | Liczba wyświetleń: 2189