Zamek Grodziec - cenny zabytek kultury średniowiecznej

Zamek Grodziec urzeka swoim klimatem nie tylko pasjonatów historii. Już sama wizyta na wzgórzu zamkowym, to niezwykła podróż do minionych epok i wspaniała uczta dla wyobraźni.

Zamek Grodziec
fot. By Enzo83 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Polska, a zwłaszcza Dolny Śląsk zamkami stoi. Niewątpliwą atrakcją województwa dolnośląskiego jest późnogotycki Zamek Grodziec zlokalizowany w gminie Zagrodno, nieopodal wsi Grodziec, w powiecie złotoryjskim. Wzniesiony na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m., wspaniały i majestatyczny - jest gratką dla miłośników kultury rycerskiej, dworskiej.

Historia zamku jest długa, burzliwa i pełna tajemnic, podobnie jak epoka, w której budowlę wzniesiono. Średniowieczne mury były schronieniem i siedzibą wielu pokoleń znamienitych rodzin, świadkiem licznych zawirowań w historii naszego kraju.

Początkowo zamek był grodem obronnym Bobrzan - zachodniosłowiańskiego plemienia, zamieszkującego te tereny w IX i XI w., aby następnie stać się własnością i siedzibą rodzin książęcych. Pierwszym właścicielem zamku, w 1175 roku, był książę Bolesław I Wysoki. Kolejnym - książę świdnicko-jaworski Bolko I, który zapisał się na kartach historii jako ten, który zainicjował rozbudowę zamku.

W drugiej połowie XV w. zamek zajmuje książę legnicki Fryderyk I, który posiada zarówno aspiracje, jak i środki finansowe, by wznieść rezydencję na wzór europejskich dworów. Dzięki niemu budowla zyskała nowoczesny charakter - do dalszej rozbudowy zamku użyto kamienia. Powstała monumentalna, murowana budowla z palatium na planie sześciokąta, z basztami i wieżą, o układzie przestrzennym funkcjonującym do dzisiaj.

Fryderyk II nie tylko kontynuuje dzieło ojca, ale wprowadza kolejne innowacje, dodając renesansowe elementy architektoniczne. Zamek stał się wspaniałą dworską rezydencją, miejscem spotkań ówczesnych elit - to tutaj odbywały się liczne zawody, turnieje rycerskie i biesiady.

Zamek nie oparł się mrokom historii - w czasie 30-letniej wojny religijnej w 1633 roku budowla ulega dewastacji i zniszczeniu. Skala zniszczeń była na tyle duża, że przez kolejne lata nie udało się zamku odbudować. Dopiero w 1800 roku, kiedy to właścicielem zamku zostaje hrabia Hans Heinrich VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa - esteta, miłośnik sztuki i historii, zostają podjęte prace konserwatorskie. Już wówczas zamek uchodzi za zabytek i jako pierwszy w Europie zostaje udostępniony do celów turystycznych.

W latach 1906 - 1908 zamek zostaje zrekonstruowany. Powstaje w nim muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska. Niestety 1945 roku obiekt został spalony i splądrowany przez Rosjan. W latach 60 ubiegłego wieku rozpoczęto prace, mające na celu odbudowę i restaurację obiektu. Rewitalizacja zamku, mająca na celu przywrócenie miejscu dawnego splendoru i blasku trwa do dzisiaj.

Aktualnie zamek zarządzany przez gminę Zagrodno jest miejscem, w którym organizowane są liczne międzynarodowe i regionalne imprezy kulturalne - turnieje rycerskie, teatry historyczne, spotkania okolicznościowe. Zamek budzi również zainteresowanie filmowców i przedstawicieli świata mediów, gdyż stanowi doskonałą scenerię dla filmów z tłem historycznym, programów telewizyjnych. Do wglądu dla zwiedzających jest kilka komnat, wśród nich Sala Rycerska, Sala Wielka, Pokój Książęcy, pokoje księżnej oraz kaplica.

Zamek Grodziec urzeka swoim klimatem nie tylko pasjonatów historii. Już sama wizyta na wzgórzu zamkowym, to niezwykła podróż do minionych epok i wspaniała uczta dla wyobraźni. Zamek Grodziec jest zabytkiem kultury narodowej i obowiązkową pozycją na mapie miejsc, które należy w życiu odwiedzić.

Tagi: zabytki Zamek Grodziec

Data publikacji: 2015-07-17 | Liczba wyświetleń: 2598