Zamek Piastów Śląskich w Brzegu czyli Śląski Wawel

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1235 roku, kiedy to obiekt stanowił siedzibę namiestnika książęcego.

Renesansowy dziedziniec
fot. By Jerzy Strzelecki (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Mówi się o nim Śląski Wawel, niegdyś był stolicą księstwa, dziś natomiast został odsunięty na dalszy plan. Mowa oczywiście o Brzegu - miasteczku w województwie opolskim, które z punktu widzenia turysty, ma do zaoferowania bardzo wiele atutów. Jednym z największych jest Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - niegdyś siedziba dynastii, dziś siedziba Muzeum Piastów Śląskich.

Korzystne położenie Brzegu zapewniło miasteczku niezwykle szybki rozwój. Miasto początkowo było niewielką osadą rybacką, później awansowało do rangi stolicy księstwa piastowskiego. Ślady przeszłości są tu widoczne dosłownie na każdym kroku. Przybyłych zachwyca Kościół św. Mikołaja - monumentalna budowla gotycka, której wysokość sięga  30 metrów. Nieco dalej zlokalizowany jest Rynek, na którym zachował się średniowieczny układ miejski, bardzo podobny do tego, jaki możemy zaobserwować we Wrocławiu. Sercem rynku jest piękny renesansowy ratusz. Budowla zachwyca pięknymi loggiami, arkadami i gzymsami, a jej wnętrze prezentuje się równie imponująco. Nieco dalej mieści się Zamek Piastów Śląskich, który w latach swojej świetności był jednym z największych i najwspanialszych tego typu obiektów na Śląsku.

Zarys historyczny

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1235 roku, kiedy to obiekt stanowił siedzibę namiestnika książęcego. W tamtych czasach pełnił też funkcję miejsca postoju, z którego korzystali książęta wrocławscy.

W 1311 roku, kiedy to wyodrębniono Księstwo Brzeskie, zamek stał się siedzibą książąt brzeskich. W latach 1360-1370 obiekt przeszedł znaczącą rozbudowę, której inicjatorem był książę Ludwik I. Kolejne zmiany zaszły w połowie XVI wieku, kiedy to książę Jerzy postanowił zmienić styl obiektu na renesansowy.

Zamek zaczął podupadać w 1675 roku, kiedy zmarł ostatni potomek rodu Piastów Śląskich - książę Jerzy Wilhelm. Od 1741 roku zmieniło się przeznaczenie budowli, która zaczęła pełnić rolę karczmy, później koszar i magazynu. Odbudowa zamki, mająca przywrócić mu dawną świetność, rozpoczęła się w 1966 roku, a zakończyła w 1990 roku.

Bogactwo i przepych

Faktem jest, że miasto nie może być dumne ze wszystkich przedstawicieli rodu Piastów, jednak mimo to gloryfikacja koronowanych głów jest tu widoczna na każdym kroku. Nie ma w tym nic dziwnego, to właśnie śląscy przedstawiciele dynastii odpowiadają za niezwykle dynamiczny rozwój miasta. Owa gloryfikacja widoczna jest już od samego wejścia na Zamek Piastów Śląskich. Oczy turystów zachwyca przepiękna brama, którą zdobią 24 popiersia przodków Jerzego II. Nad wejściem umieszczono natomiast rzeźby Jerzego II i jego małżonki - Barbary. Posągi zostały wykonane w skali 1:1.

Wspaniałe komnaty zamku pełnią obecnie rolę sal Muzeum Piastów Śląskich, w których prezentowane są niezwykle cenne eksponaty. Należą do nich monety, w tym floren legnicki (pierwsza moneta bita z polskiego złota), czy choćby łuk myśliwski pochodzący z czasów średniowiecza.

W podziemiach zamku mieści się natomiast największa nekropolia dynastyczna w tej części Europy. Spoczęło tu blisko 40-stu przedstawicieli rodu Piastów Śląskich, których ciała zostały umieszczone w cynowych sarkofagach.

Tagi: Zamek Piastów Śląskich Muzeum Piastów Śląskich

Data publikacji: 2015-09-21 | Liczba wyświetleń: 2031