Zamki i pałace w Małopolsce

Zamki i pałace w Małopolsce zachwycają swoim pięknym architektonicznym stylem, szczególnie te położone w dolinach otoczonych wyżynami.

Zamki i pałace w Małopolsce zachwycają swoim pięknym architektonicznym stylem, szczególnie te położone w dolinach otoczonych wyżynami. Polecamy odwiedzić Zamek w Dębnie pochodzący z XV wieku, a jego pierwszym właścicielem w tym fundatorem był Jakub Dębiński. Jak na każdą porządną fortecę przystało posiada ona fosę utrudniającą kiedyś dostęp do zamku. We wrześniu rozgrywany jest tu turniej rycerski "O Złoty Warkocz Tarłówny" będący jedną z największych atrakcji na zamku. Twierdza wielokrotnie zmieniała właścicieli i dzięki temu posiada bardzo bogatą historię.

Innym wartym odwiedzenia obiektem tutaj jest Zamek w Czchowie. Naszą uwagę już z daleka zwróci z pewnością baszta będąca dosyć wysoko. Za bilet, który pozwoli nam wejść na basztę musimy zapłacić zaledwie 3 złote. Gdy wejdziemy na szczyt baszty będziemy w stanie podziwiać stąd wspaniałe widoki. Na górę prowadzą kręte schody, wchodząc po których mamy wrażenie, że nigdy się one nie skończą. Nad basztą powiewa sporej wielkości flaga Polski z dawnych czasów. Warto wspomnieć o tym, że na basztę nie możemy wchodzić w okresie od 1 listopada do końca kwietnia.

Tarnów również może się pochwalić zamkiem, co prawda są to ruiny tego zamku ale i tak warto je zwiedzić. Prawdopodobnie budowa fortecy rozpoczęła się w 1329 roku, kaplica znajdująca się na zamku poświęcona została dwa lata później. W połowie wieku XV twierdza doznała strat w wyniku napaści wojsk węgierskich. Jednak po tym akcie agresji zamek został odbudowany i wtedy tak naprawdę nabrał on świetności pod opieką hetmana Jana Tarnowskiego. Od momentu, gdy forteca została opuszczona przez ród Sanguszków zaczęła ona popadać w ruinę i od tej pory nikt się nią nie zajmował. Dopiero w 1939 roku ruiny zamku przekazał na rzecz miasta Roman Sanguszko. W pobliżu zamku znajduje się między innymi Miejski Park Kultury i Wypoczynku. Ruiny zamku często bywają wybierane przez świeżo upieczone małżeństwa robiące sobie zdjęcia wśród wspaniałego niegdyś zamku.

Tagi: zamki pałace Zamek w Dębnie Zamek w Czchowie Tarnów

Data publikacji: 2009-01-27 | Liczba wyświetleń: 6531