Zamki krzyżackie

Dolne Powiśle oraz Ziemia Chełmińska to rejony, których największymi atrakcjami są gotyckie warownie zbudowane przez Krzyżaków.

Zamki krzyżackie
fot. pixabay.com

Dolne Powiśle oraz Ziemia Chełmińska to rejony, których największymi atrakcjami są gotyckie warownie zbudowane przez Krzyżaków. Tu niemal na każdym kroku można się natknąć na pamiątki pozostawione przez wojowniczych rycerzy – zakonników. Część z tych zamczysk do dnia dzisiejszego zachowała się w bardzo dobrym stanie i przyciąga turystów lubiących bliskie spotkania z historią.

Jakie zamki warto zobaczyć w tej okolicy?

Z pewnością najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym przez turystów obiektem jest Zamek w Malborku. Składająca się z Zamku Średniego, Zamku Wysokiego, Niskiego oraz skrzydła pałacowego warownia krzyżacka w tej miejscowości jest jednym z najlepiej znanych obiektów krzyżackich w całej Europie. Wśród zamkowych zabudowań zobaczyć można prawdziwe perełki gotyckiej architektury.

Warto zajrzeć do Kwidzyna, gdzie zachował się imponujący zespół katedralno – zamkowy. Powstał on w XIV wieku i był jednym z najważniejszych obiektów obronnych biskupstwa Pomezanii. Najbardziej charakterystyczne są tu wolno stojące wieże, do których prowadzą kryte ganki. Do zamku przylega ogromna katedra, w której jednym z najcenniejszych zabytków jest tron biskupi z XVI wieku. Innym ciekawym elementem wyposażenia wnętrza są tu gotyckie freski. Kolejnym dość dobrze znanym zabytkiem są pozostałości krzyżackiej warowni w Grudziądzu oraz w Świeciu. Jednym z ciekawszych obiektów jest zamek (a raczej jego pozostałości) w Przezmarku – niewielkiej wiosce malowniczo rozłożonej nad jeziorem Mołtawa. Tu z dawnej warowni krzyżackiej zachowała się dawna wieża więzienna. Dawniej zamek krzyżacki w Przezmarku był siedzibą komturii. Ta imponująca budowla nie przetrwała jednak burzliwego okresu wojen ze Szwedami i z biegiem czasu popadała w coraz większą ruinę. Innym ciekawym obiektem jest zamek w Sztumie. Tutejsza twierdza powstała na niewielkim wzgórzu wciśniętym pomiędzy dwa jeziora: Sztumskie i Barlewickie. Ciekawe ruiny zamku krzyżackiego zachowały się również w Rogoźnie. Tutejsza warownia swego czasu była zaliczana do największych zamków krzyżackich.

Tagi: zamki krzyżackie Dolne Powiśle Ziemia Chełmińska Zamek w Malborku

Data publikacji: 2017-10-07 | Liczba wyświetleń: 1911