Żywiec - miasto browaru i turystyki górskiej

Żywiec położony jest w województwie śląskim nieopodal jeziora Żywieckiego. Dzięki atrakcyjnemu miasto przyciąga wielu turystów.

Żywiec to miasto położone w województwie śląskim, w kotlinie Żywieckiej. Przez Żywiec płynie rzeka Soła, a nieopodal rozciągają się wody Jeziora Żywieckiego. Dzięki swemu położeniu miasto posiada wiele walorów przyrodniczych, które przyciągają tu wielu turystów. Obecnie miasto słynie również dzięki produkcji piwa, którego tradycje sięgają epoki średniowiecza. Ponadto Żywiec zalicza się do jednych z najważniejszych ośrodków przemysłowych tego regionu. Jednak przede wszystkim to teren o niezwykle bogatych zaletach przyrodniczych, do których zaliczamy:

  • torfowisko położone na zboczach Grojca wraz z rzadkimi gatunkami roślin,
  • rezerwat przyrody „Grapa”, którego zadaniem jest ochrona lasów grądowych,
  • park zamkowy wraz z wieloma starymi i niespotykanymi drzewami. Znajduje się tu sporo pomników przyrody.

Dlatego też m.in. Żywiec jest miastem, które posiada bogate walory turystyczne powodujące napływ turystów uwielbiających uprawę sportów wodnych, zimowych oraz pieszych wędrówek. Poza tym miasto posiada również dorobek kulturowy w postaci wielu zabytkowych budowli, do których zaliczamy:

  • Żywiecki rynek wraz z pięknym ratuszem. Poza tym wznosi się u również XVIII wieczna dzwonnica wybudowana w stylu gotyckim.
  • Kościół katedralny NMP – pochodzący z XV wieku. To bez wątpienia jedna z najcenniejszych renesansowych budowli sakralnych w Polsce. Wnętrze zdobią gotyckie płaskorzeźby wraz z dopełnieniem barokowych akcentów.
  • Zamek wybudowany na przełomie XIV i XV wieku w stylu renesansowym, który zresztą wielokrotnie zostawał przebudowywany. Obecnie w porze letniej mają tu miejsce koncerty muzyczne minionych epok.
  • Pałac Habsburgów z XIX wieku – to niezwykle stylowa budowla prezentująca niezwykłą elegancję. Elewację budynku zdobi malowidło prezentujące legendę o św. Hubercie. Obecnie w niektórych pomieszczeniach odbywają się imprezy reprezentacyjne oraz koncerty.
  • Muzeum Browaru Żywiec, które przedstawia ekspozycje dotyczącą historii browarnictwa. Poza tym istnieje możliwość uczestnictwa przy warzeniu piwa.
  • Muzeum „Stary Zamek” - gdzie organizowane są wystawy o tematyce ludowej tych terenów.

Ponadto w Żywcu odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny: festiwal Folkloru Ziem Górskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

Tagi: Żywiec Żywiecczyzna jezioro Żywieckie Kotlina Żywiecka

Data publikacji: 2007-11-05 | Liczba wyświetleń: 6441