Piękne zamki nad Loarą

Francuzi posiadają wiele pięknych i ciekawych miejsc do zwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest szlak zamków nad Loarą. Jak sama nazwa wskazuje te przepiękne zabytkowe budowle zostały wzniesione nad brzegami najdłuższej rzeki Francji – Loarą oraz jej dopływami. Dolina Loary to dość spory region, położony w samym centrum tego kraju. Są tu malownicze miasta, piękne krajobrazy, wyśmienite jedzenie, a przede wszystkim zamki. Obecnie stanowią one pamiątki po zamierzchłych czasach królestwa francuskiego i ukazują obraz tego ówczesnego raju dla arystokracji.

Szacuje się, iż liczba wybudowanych tu zamków wynosi ponad 300. Są to w większości zamki powstałe w okresie średniowiecza i renesansu, a style tych epok doskonale oddane są w architekturze tych budowli. Ich powstanie zawdzięczamy królom i arystokratom francuskim, którzy postanowili wprowadzić nową koncepcję rezydencji i dworu. Większość z nich zaprojektowali włoscy artyści, którzy musieli oddać w nich włoski styl życia. Władcy Francji uważali bowiem, iż zamki mają być świadectwem ich potęgi władzy królewskiej, elegancji i przepychu. Największą liczbę zamków wzniesiono w 6 francuskich departamentach m.in.: Eure-et-Loir, Loiret, Loire-et-Cher, Cher, Indre oraz Indre-et-Loire.

Do najważniejszych z nich należą: Zamek w Amboise, Zamek w Anet, Zamek w Angers, Zamek w Azay-Le-Rideau, Zamek w Beauregard, Zamek w Blois, Zamek w Brissac, Zamek w Chambord, Zamek w Chamerolles, Zamek w Chateaudun, Zamek w Chaumont, Zamek Chenonceau, Zamek w Cheverny, Zamek w Chinon, Zamek w Chissay, Zamek w Gien, Zamek w Gizeux, Zamek w La-Ferte Saint Aubin, Zamek w Langeais, Zamek w Lavardin, Zamek w Le Gue Pean, Zamek w Le-Lude, Zamek w Loches, Zamek w Luynes, Zamek w Meung-Sur-Loire, Zamek w Montgeoffroy, Zamek w Montpoupon, Zamek w Saumur, Zamek w Serrant, Zamek w Sully-Sur-Loire, Zamek w Talcy, Zamek w Troussay, Zamek w Ussé, Zamek w Verrerie, Zamek w Villandry oraz Zamek w Villesavin.

Oto kilka najczęściej odwiedzanych przez turystów, bo jak wiadomo nie sposób jest zobaczyć wszystkie, przynajmniej za pierwszym razem.